smanjenje debljine

Uvodi se porez na šećer? Stručnjaci podržali predsjednicu, Kujundžić protiv

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Uvodi se porez na šećer? Stručnjaci podržali predsjednicu, Kujundžić protiv
03.02.2017.
u 18:42
Organizmu je optimum jedna jušna žlica šećera na dan, a djeci do treće godine uopće ne treba
Pogledaj originalni članak

Definirajući uvođenje trošarina na proizvode s visokim udjelom šećera, zasićenih masnoća, kolesterola i soli kao jednu od gospodarskih mjera, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović “iz ladice” je izvadila ono što preporučuju medicinski stručnjaci, ključne institucija poput Svjetske zdravstvene organizacije i politika mnogih zemalja. Iduća na potezu sa svojim “porezom na grijeh” u Europi je Velika Britanija gdje oporezivanje zaslađenih bezalkoholnih pića počinje u travnju, a zakon definira 18 penija poreza po litri pića koja u decilitru sadrže pet grama šećera i 24 penija za one s osam i više grama šećera po decilitru.

Ušteda zdravstvu

Valja reći da vrećica šećera koja se servira uz kavu sadrži pet grama, a u decilitru gaziranog pića dvije su takve vrećice šećera. Kako stoji i u preporukama predsjednice, cilj je te mjere smanjenje troškova zdravstvenog sustava na što se pozivaju i ostale zemlje ističući da se mora zaustaviti globalna epidemija debljine. Trend porasta debljine dokazan je i u Hrvatskoj posljednjim istraživanjem koje je utvrdilo da 35 posto djece od osam i devet godina ima problem s viškom kilograma.

Iz Svjetske zdravstvene organizacije opet stiže upozorenje da je uime javnog zdravlja nužno ograničiti količinu šećera na pet grama dnevno ili maksimalno do deset. Regulacija soli i masnoća dijelom je u nas već počela uvođenjem obveze smanjenja soli u pekarskim proizvodima, a nastavlja se s redefiniranjem mliječnih proizvoda i potom suhomesnatih. Šećer je ostao netaknut, a iz političko-zdravstvenog svijeta posljednji je o njemu govorio bivši ministar zdravlja prim. Siniša Varga:

– Porez na grijeh institucija je koju ima jako puno zemalja u Europi i svijetu jer po pitanju loših navika; pušenja, alkohola, debljine i nedovoljnog kretanja, samo su dvije priznate mjere: povisiti cijenu i smanjiti dostupnost. Visokim trošarinama treba smanjiti atraktivnost tih proizvoda, a u nas je, nažalost, nezdrava hrana jeftinija od zdrave – komentirao je Varga.

Najviše skrivenog u pićima

I generalno se uvođenjem “poreza na grijeha” industriji daje rok prilagodbe, a u javnoj raspravi koja je aktualna na Otoku najglasniji protuargument takvoj mjeri jest gubitak radnih mjesta zbog pada prodaje. No bezalkoholna zaslađena pića “na tapetu” su u nizu zemalja jer je riječ o skrivenim šećerima. Potrošači često nisu svjesni koliko šećera mogu unijeti jednim takvim pićem iako skrivenih šećera ima i u nizu drugih proizvoda, ali manje.

– Najviše je skrivenog šećera u pićima i on nema uvijek ulogu da prevari potrošača, nego služi u nekim proizvodima i kao konzervator. Našem organizmu optimum je jedna jušna žlica na dan, a djeca do treće godine uopće ne smiju uzimati brze šećere, od treće do pete jednu čajnu žlicu. Ljudi moraju čitati deklaracije i naučiti koliko je šećera u proizvodima koje redovito i često koriste jer ulaskom u takav rizik oni poskupljuju život svima nama zato što nam je zdravstvo solidarno i posljedice svi plaćamo.

Poskupljenjem takvih proizvoda shvatili bi upozorenje, a dio tog novca treba za edukaciju, prevenciju i nutricionizam – komentira Olja Martinić, nutricionistica i dijetetičarka. Ministar zdravstva dr. Milan Kujundžić, međutim, kaže da je za takvu mjeru potrebna duga i detaljna analiza i priprema jer bi njezino brzo donošenje bilo kontraproduktivno. Umjesto uvođenja tog poreza, smatra ministar, trebamo educirati ljude da ne pretjeruju u konzumaciji šećera, masti i soli.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

ZA
zadar1
18:53 03.02.2017.

sve ok....ali...hoce li smanjiti cijene trenirki i patika i sprava za vjezbanje i zdrave hrane....jbt tzv zdrava hrana najskuplja....blitva 25 kuna....itd itd!!!???

SI
sinisas3
18:53 03.02.2017.

Šećer sam nije krivac pretilosti, već prekomjeran unos kalorija. Mene zanima hoće li ujedno pojeftiniti i ''zdrava'' hrana, jer ovo nema smisla.

Avatar salaso
salaso
19:36 03.02.2017.

Budući da su se toga sjetili, nek se sjete i poticaja za sniženje cijena domaćeg voća i prirodnih sokova....dakle...na policama trgovina , na svakom domaćem proizvodu/voću kartončić s cijenom spuštenom za vladin poticaj za zdravu hranu...znači jabuke 1.50 -2...litra soka 3 kn.....ostalo proizvodjačima daje država...