POGORŠANJE NAPETOSTI

Trzavice između SAD-a i Kine: Trump najavio zabranu popularne aplikacije TikTok

Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
U.S. President Trump hosts roundtable with law enforcement at the White House in Washington
Foto: Stefani Reynolds/DPA/PIXSELL
President Trump Departs White House For Arizona
Foto: TOM BRENNER/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: U.S. President Donald Trump delivers remarks following the U.S. Military airstrike against Iranian General Qassem Soleimani in Baghdad, Iraq, in West Palm Beach, Florida
01.08.2020.
u 10:13
Aplikacija je najnoviji problem u pogoršanju napetosti između dviju najvećih svjetskih gospodarstava, koje je počelo zbog trgovinskih odnosa i pomorskih pitanja u Južnome kineskom moru.
Pogledaj originalni članak

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u petak da će već u subotu zabraniti aplikaciju na društvenim mrežama TikTok, koja je u vlasništvu kineske tvrtke, navodi se u medijskim izvješćima.

"Što se tiče TikToka zabranjujemo ga u SAD-u", prenose se Trumpove riječi koje je izrekao u petak nekoliko sati nakon što je napominjao da druge mogućnosti ostaju u igri.

Američki predsjednik rekao je da bi mogao upotrijebiti hitne ekonomske ovlasti ili izvršnu odredbu da zabrani TikTok u zemlji.

"Pa, imam takve ovlasti. Mogu to učiniti izvršnom odredbom ili time", rekao je novinarima koji su s njime letjeli u Air Force One.

Samo nekoliko sati prije Trump je rekao da njegova administracija "može zabraniti TikTok" te dodao da postoji što se toga tiče "mnogo alternativa".

Ovaj je tjedan Trumpova administracija odredila da TikTok, popularnu aplikaciju na društvenim mrežama na kojoj se objavljuju kratki video formati, formalno preispita odbor za strana ulaganja u SAD-u (CFIUS).

TikTok je u vlasništvu pekinške tvrtke ByteDance i objava o njezinu preispitivanju izazvala je oštre primjedbe kineske vlade koja Washington optužuje za diskriminaciju.

Aplikacija je najnoviji problem u pogoršanju napetosti između dviju najvećih svjetskih gospodarstava, koje je počelo zbog trgovinskih odnosa i pomorskih pitanja u Južnome kineskom moru.

Otad su se trzavice međutim razvile u širi spor koji uključuje Hong Kong i kineski odnos prema muslimanskim manjinama te suzbijanje kineskih tehnoloških tvrtki.

Washington tvrdi da su te tvrtke nacionalna sigurnosna prijetnja i pritišće saveznice da poduzmu slične mjere.

TikTok omogućuje korisnicima da stvaraju kratke video uratke  - često s osnovnim efektima i glazbom - što je postalo vrlo popularno. Tvrtka ustraje na tome da ne dijeli korisničke podatke s Pekingom. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ZD
zg_dubrava
13:52 01.08.2020.

a sto rade facebook, instagram i ostale americke tvrtke?? Dvostruka mjerila, ali nista cudno kod Amerikanaca.