OPERACIJA IVY MIKE

VIDEO Dan kad je otkrivena mračna tajna američke vojske: Na pacifičkom otoku razvili su oružje kakvo svijet nije vidio

Wiki Common
07.01.2025.
u 09:53

Projekt "Ivy Mike" proveden je u strogoj tajnosti na izoliranom pacifičkom atolu. Sama naprava bila je velika koliko i dvokatnica

"Ušli smo u novu fazu u razvoju atomske energije koja potresa svijet. Od sada čovjek ulazi u novu eru destruktivne moći", bio je dio dramatične izjave američkog predsjednika Harryja Trumana. Dana 7. siječnja 1953. Truman je svijetu otkrio tajnu. Sjedinjene Države dovršile su termonuklearna testiranja na Marshallovim otocima. Bilo je to najrazornije oružje koje je čovječanstvo ikad izumilo.

Tri godine ranije Truman je donio jednu od najznačajnijih odluka Hladnog rata – najavio je razvoj hidrogenske bombe, oružja nezamislive razorne moći koje će zauvijek promijeniti globalnu sigurnosnu arhitekturu. Nakon što je Sovjetski Savez 1949. godine uspješno testirao svoju prvu atomsku bombu, američko vodstvo našlo se pred teškom odlukom. Gubitak nuklearnog monopola potaknuo je intenzivnu debatu o potrebi razvoja još moćnijeg oružja. Mnogi istaknuti znanstvenici, uključujući Roberta Oppenheimera, protivili su se razvoju hidrogenske bombe iz moralnih razloga. Međutim, fizičar Edward Teller, kasnije prozvan "ocem hidrogenske bombe", snažno je zagovarao njezin razvoj. Dana 31. siječnja 1950. predsjednik Truman objavio je direktivu kojom je naredio Komisiji za atomsku energiju da započne s razvojem hidrogenske bombe. Ova odluka bila je izravna posljedica sovjetskog atomskog testa i rastućih hladnoratovskih tenzija.

Hidrogenska ili termonuklearna bomba radi na principu nuklearne fuzije, za razliku od fisijske atomske bombe. U središtu bombe nalazi se manja atomska bomba koja služi kao "upaljač". Kada se ona aktivira, stvara ekstremno visoke temperature potrebne za pokretanje fuzije izotopa vodika. Tijekom fuzije, atomi vodika se spajaju u helij, oslobađajući pritom goleme količine energije. Ova vrsta bombe teoretski nema gornju granicu snage i može biti stotine ili tisuće puta snažnija od običnih atomskih bombi. Osim razorne snage eksplozije, hidrogenska bomba proizvodi i intenzivno radioaktivno zračenje te radioaktivne padaline koje mogu kontaminirati veliko područje.

Nakon intenzivnog razvojnog razdoblja, 1. studenog 1952. SAD je proveo operaciju "Ivy Mike" – prvu uspješnu detonaciju hidrogenske bombe na atolu Eniwetok u Tihom oceanu. Eksplozija je bila ekvivalentna 10,4 milijuna tona TNT-a, što je bilo oko 700 puta snažnije od bombe bačene na Hirošimu. Test "Ivy Mike" proveden je u strogoj tajnosti na izoliranom pacifičkom atolu. Sama naprava bila je velika koliko i dvokatnica. Eksplozija je stvorila krater širok 2 kilometra i dubok 50 metara, potpuno izbrisavši otok Elugelab na kojem je provedeno testiranje. Oblak gljive dosegao je visinu od 41 kilometar, a radioaktivne padaline detektirane su na udaljenosti većoj od 100 kilometara od mjesta eksplozije.

Razvoj hidrogenske bombe označio je novu eru u povijesti naoružanja. Sovjetski Savez je već 1953. testirao svoje prvo termonuklearno oružje, započevši utrku u naoružanju koja će obilježiti ostatak Hladnog rata.

Trumanova odluka o razvoju hidrogenske bombe ostaje jedan od najkontroverznijih trenutaka 20. stoljeća, označivši točku nakon koje je čovječanstvo prvi put posjedovalo sredstva za vlastito potpuno uništenje.

FOTO Ova dva dječaka idu u drugi izborni krug: Evo kako su Milanović i Primorac izgledali kao djeca

1/30

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije