U 78. godini života preminuo je prof. dr. sc. Romano Božac, jedan od najvećih autoriteta u području gljivarstva.
Romano Božac po struci je bio agronom i sveučilišni profesor u trajnom zvanju.
Od 1969. godine radio je kao znanstvenik i profesor na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Vodio je brojne državne projekte „Zaštita Istarskog pršuta i Dalmatinskog pršuta“ ,osnovao gljivarska društva „Kamilo Blagaić“ Zagreb, „Martinčila“ Labin, „Ožujka“ Rijeka. Godine 1984. utemeljio je časopis „Gljivarstvo“.
U svome radu je otkrio i publicirao 53 nove vrste gljiva, objavio 72 znanstvena rada i 160 stručnih i popularnih radova te objavio 20 knjiga o gljivama.
Čak pet knjiga mu je prevedeno na njemački, slovenski i makedonski jezik. Uredio je ili preveo na hrvatski jezik sedam knjiga s njemačkog, talijanskog i engleskog jezika.
Postavio je i determinirao 115 izložbi gljiva u zemlji i inozemstvu, utemeljio je „Hrvatski mikološki-gljivarski Savez“ (2006), a bio je i njegov prvi predsjednik (2006-2010).
Osim toga, utemeljio je i vodio jedinstveni „ Muzej gljiva“ u Zagrebu“ (2013.), u kojem je danas izloženo više od 2000 liofiliziranih vrsta gljiva iz Hrvatske i brojnih zemalja svijeta, što je ujedno i svjetski rekord.
Romano Božac je dobitnik brojnih nagrada i odlikovanja u Hrvatskoj, ali i inozemstvu. Zlatnim slovima mu je posvećen Rječnik biografija znamenitih ljudi svijeta „Dictionary of International Biography“ (2000) i drugih knjiga iz inozemstva.
Romano Božac dobitnik je nagrade Grada Zagreba (1997.), državne nagradu za promicanje znanosti (1999), „Zlatne kune“ za životno djelo (2010.), kojim je zadužio hrvatsko gospodarstvo i državu u cjelini.
Također, dobitnik je državnog odlikovanja “Red Danice hrvatske s likom Ruđera Boškovića“ za znanost (2010), nagrade za životno djelo za promidžbu znanosti o gljivama, zahvalnice Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (2012) i brojnih drugih nagrada, povelja, priznanja i zahvala.