„Mošte, ja te krstim u vino...“ i ove se godine na dan Sv. Martina zaorilo kutjevačkim trgom, jedinstvenog naziva u Hrvatskoj – Trg Graševine - a 'svetu' dužnost krštenja obavio je vinski kardinal Vlado Baur. No, prije toga Kutjevčani i njihovi gosti dobro su se proveselili uz razne domaće delicije i prošlogodišnja vina. Na kutjevačko Martinje tradicionalno dolaze planinari iz cijele Hrvatske, a s gostima iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Makedonije, ovaj puta ih je bilo više od 4000. Počeli su se okupljati još u subotu prijepodne, potom su prisustvovali otvorenju planinarskog muzeja da bi prvi dan slavlja završili paljenjem vatre i početkom pečenja vola na ražnju. Naravno, uz prigodan glazbeni program koji je potrajao do kasno u noć.
Planinari su se ponovo okupili jutros, a nakon pozdravnih riječi dobrodošlice domaćina pošli su na planinarski izlet, obilježenim stazama po izboru. Po povratku nakon višesatnog hoda, došli su na Trg Graševine kako bi dočekali svečanu povorku u kojoj su, uz domaćeg gradonačelnika Ivicu Nikolića i vinskog kardinala bili carica Marija Terezija i barun Franjo Trenk sa svojom svitom. Došla je carica, kako je rekla, obići 'svoj dragi narod i osobno se uvjeriti u kvalitetu mladog vina', a s par prigodnih rečenica okupljene je pozdravio i njen vjerni pratilac Franjo Trenk. Vinski kardinal u svojoj besjedi puk je najprije stavio pred vječitu dilemu: Piti il ne piti, pitanje je sad..a, ubrzo je dao i jasan odgovor: Tko pije umrijet će, tko ne pije taj će i prije! Ukoliko je među prisutnima na Trgu Graševine i bilo onih koji su nakon ovih riječi ostali u dilemi da li piti ili ne, pjesma koju je otpjevao Marko Kraljević, a za koju rekoše da će ubuduće biti kutjevačka himna, pomogla jer da dilemu zaborave. „U Kutjevo grijeh je doći i otići trijezan““ – kaže jedan stih pjesme pa, kako ne bi griješili, svi su se prihvatili čaša i započeli sa zabavom uz prigodan glazbeni program. Ovogodišnji kum na krštenju vina u Kutjevu bio je gradonačelnik Opatije Ivo Dukmić.
Da nema ovih planinara, u Kutjevu bi bilo manje ljudi nego u Požegi. Carica i Trenk su bili u Požegi na Martinju, o tome nitko ne piše, kao da je to nešto bitno, samo što su u Požegi bili sa Trenkovim pandurima ne sami, jer kroz povijest su panduri i Trenk bili uvijek skupa što ovdje nije slučaj kada već toliko pišete o njima. Povijesne činjenice nikako ne možete pogaziti.