Potpisan sporazum

Vozači, oprez! MUP uvodi specijalne kamere

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Mobitel u vožnji
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Kamera za mjerenje brzine
28.12.2018.
u 15:20
Zbog crnih brojki MUP pokrenuo "sveobuhvatni proces" povećanja sigurnosti na cestama
Pogledaj originalni članak

Ministarstvo unutarnjih poslova danas je sa Zajednicom gospodarskih subjekata potpisalo okvirni sporazum za nabavu uređaja za mjerenje brzine, kojim će u sljedeće tri godine broj takvih uređaja biti povećan za dva i pol do tri puta, što bi trebalo doprinijeti povećanju razine sigurnosti prometa na cestama.

„Zadnji pokušaj koji je MUP radio na planu modernizacije, posebice mjernih uređaja propao je 2015., a mi smo ga kao i većinu drugih stvari priveli kraju”, rekao je nakon potpisivanja ugovora ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Novac za provedbu gotovo 53 milijuna kuna vrijednog ugovora osiguran je iz Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, a potpisan je na razdoblje od tri godine. Za svaku godinu precizirano je koliko će uređaja biti postavljeno, a u končanici će broj uređaja za mjerenje brzine povećati za dva i pol do tri puta.

Policija trenutno raspolaže s 26 fiksnih kamera, a potpisanim ugovorom će nabaviti 75 novih kamera. Ugovorom je predviđena i nabavka 50 fiksnih i 100 ručnih lasera za mjerenje brzine. Osim što mjere brzine kretanja, uređaji će koristiti i za utvrđivanje drugih prekršaja kao što je korištenje mobitela i nekorištenja pojasa u vožnji.

U sljedećoj godini dodatni iskorak bit će učinjen i automatizacijom podataka, što znači da će onog trenutka kad se na radarskoj slici snimi vozača u prekršaju, slika automatski biti vidljiva u središnjem centru gdje će se odmah pisati i kuvertirati prekršiteljeva prijava. Po ministrovim riječima to će ubrzati proces i podići izvjesnost 'penalizacije' koja doprinosi podizanju prometne kulture.

Foto: MUP
Zapljena Tovarnik
Foto: MUP
Zapljena Tovarnik
Foto: MUP
Zapljena Tovarnik
Foto: MUP
Zapljena Tovarnik

„To je veliki napredak u odnosu na postojeće stanje, višestruko ojačavamo kapacitete prometne policije i siguran sam da ćemo time doprinijeti povećanju sigurnosti prometa na cestama”, rekao je Božinović, dodavši da time čine još jedan korak u modernizaciji rada hrvatske policije.

Zbog crnih brojki MUP pokrenuo "sveobuhvatni proces" povećanja sigurnosti na cestama

Božinović, međutim, kaže kako nisu zadovoljni trenutnim stanjem u prometu kao ni brojkama s obzirom na to da je u prvih 11 mjeseci ove godine bilo je više od 30 tisuća prometnih nesreća, a do danas je na cestama 313 osoba izgubilo život.

MUP je stoga krenuo u sveobuhvatni proces koji uključuje izmjene zakona o sigurnosti prometa na cestama, čije je nacrt poslan na mišljenje drugim ministarstvima, a očekuje se da će biti usvojen u prvom tromjesečju iduće godine.

Na kritike da neće biti izvedivo zakonom planirano oduzimanje automobila recidivistima ministar je rekao da su ti stručnjaci zanemarili da je riječ o privremenom oduzimanju vozila do završetka sudskog postupka.

„Iz iskustva drugih zemalja privremeno oduzimanje je faktor koji dodatno doprinosi regularnijem ponašanju u prometu jer kad znate da bi vam automobil mjesec, dva pa i tri mogao biti nedostupan onda se drugačije postavljate kao vozač”, rekao je Božinović, pojasnivši da će duljina trajanja privremenog oduzimanja vozila ovisiti o trajanju sudskog postupka.

Izmjene zakona o sigurnosti prometa na cestama previđaju strože kazne za prometne prekršaje, posebice kad je riječ o recidivistima koji su se po ministrovim riječima dosad provlačili ispod radara, a također se nije vodila odgovarajuća evidencija niti su kazne bile primjerene.

Posljednje udarnog vikenda pred Božić u Hrvatskoj je zabilježeno oko 3700 prometnih prekršaja, a dvije osobe su poginule. I taj je vikend ukazao na velik broj recidivista - čak 12 posto što se tiče vožnje pod utjecajem alkohola te preko 35 posto vezano za prekoračenje brzine.

Pogledajte video o prometnim kaznama - stiže stroži zakon o sigurnosti u prometu:

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 75

ZA
Zagy154
15:32 28.12.2018.

postujem propise i zaboli me za kamere

KA
kapunjohan
16:07 28.12.2018.

Poštivanje prometnih propisa treba nadzirati i kršenja kažnjavati. Nije važna toliko pretirana visina kazne koliko da se kazna plati. U Austriji su mnogo manje kazne ali se promet kontrolira i kazne plačaju. Nikome nije ugodno svakodnevno platiti tridesetak evra. Kazne trebaju biti primjerne prihodima većine građana a povećavati ih sorazmjerno povećanju broja prekršaja pojedinca pa u grubim prekršajima i sa prihodom kršitelja. Prometni znakovi moraju biti usklađeni sa realnim mogućnostima prometnice i njene okolice. Imate primjera koliko hoćete , prometnica prolazi kroz neka sela , kuće uz obe strane u dužini nekoliko kilometara ,nigdje ,,zebre,, jer je skoro besmislena , zato automobilisti progone pješake iako ti oprezno prelaze cestu. Na takve prometnice treba staviti kamere , usporivače,, pa i prometni znak , pješaci na cesti recimo 1000 metara, pa kad može za životinje , zašto ne i za ljude. Takav znak za pješake sam vidio u Sloveniji.

CH
chupakabra
15:35 28.12.2018.

umjesto da se strožije kažnjavaju recidivisti, troši se lova na gluposti i represivne mjere u zemlji gdje ljudi imaju mirovinu po 2000 kn.