U ruralni razvoj, najkraće rečeno, ubrajaju se nepoljoprivredne aktivnosti na poljoprivrednim područjima. Potpora ruralnom razvoju financira se najvećim dijelom iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) čija ukupna vrijednost u razdoblju 2007.-2013. iznosi 96,4 milijardi eura, dok još 70,1 milijardi eura predstavlja doprinos zemalja članica. Iz EPFRR-a moguće je sufinancirati približno 40 mjera ruralnog razvoja koje su podijeljene na tri tematske i jednu horizontalnu prioritetnu os: (i) unapređenje konkurentnosti sektora poljoprivrede i šumarstva; (ii) potpora upravljanju zemljištem i okolišem; (iii) poboljšanje kvalitete života i potpora diversifikaciji gospodarskih aktivnost; te (iv) instrument širenja tzv. leader pristupa i potpora partnerstvima kroz lokalne akcijske grupe (LAG).
U okviru prioritetne osi (i) mogu se provoditi brojne razvojne mjere kao što su: razvoj paketa potpore za ranije umirovljavanje, pomoć mladim poljoprivrednicima u pokretanju posla, razvoj poljoprivredne savjetodavne službe i sl. Iz prioritetne osi (ii) financira se provedba mjera kao što su: upravljanje ekosustavima i krajolicima, zaštita prirodnih resursa, pošumljavanje poljoprivrednih zemljišta, briga o zaštiti dobrobiti životinja itd. Mjere prioritetne osi (iii) mogu uključivati: pakete za pokretanje poduzetničkih inicijativa, uspostavljanje višenamjenskih centara u ruralnim zajednicama, planove zaštite i upravljanja područjima velike prirodne vrijednosti, ispitivanje tržišta za usluge u ruralnom području itd.
Konačno prioritetna os (iv) uspostavljena je kao instrument širenja tzv. leader pristupa koji se zasniva na korištenju ključnih načela prostorne cjeline, odlučivanju odozdo prema gore, stvaranju i provedbi međusektorskih strategija, te umrežavanju. Uz to ova prioritetna os podupire partnerstva kroz lokalne akcijske grupe (LAG) koji se zasnivaju na suradnji javnog i privatnog sektora i moraju predstavljati interese partnera iz različitih društveno-gospodarskih skupina na prostoru koji obuhvaćaju. Očekuje se da će u skoroj perspektivi u čitavoj EU više od 21 000 LAG-ova provoditi lokalne razvojne strategije.
Za sada se većina sredstava EPFRR-a troši na mjere u sklopu prioritetnih osi (i) i (ii), pa se može zaključiti da zemlje članice još uvijek doživljavaju ruralni razvoj kao razvoj poljoprivrede i šumarstva, a manje kao cjeloviti pristup razvojnoj politici koja obuhvaća sve aspekte društva u ruralnim područjima. Dugoročno se može očekivati da će doći do porasta količine ulaganja u mjere povezane s (iii) i (iv) prioritetnom osi jer je to u skladu s poželjnim razvojnim trendom postupnog smanjivanja ekonomskog značaja poljoprivrede u ukupnom gospodarstvu.
Hrvatska može znatno profitirati od velikih mogućnosti financiranja ruralnog razvoja nakon ulaska u EU. Treba naglasiti da se 91,6% površine Hrvatske računa kao ruralno područje, dok je samo 8,4% klasificirano kao urbano. 47,6% stanovnika zemlje živi u ruralnim područjima, dok je 64% ruralnog stanovništva gospodarski aktivno. Do ulaska u EU trebat će još dosta poraditi na pripremama za uspješno korištenje sredstava EPFRR-a, jer je razina iskorištenosti sredstava pretpristupne pomoći u području ruralnog razvoj niska. Naime, iako je razina iskorištenosti SAPARD programa bila relativno dobra (75,43%) razina ugovorenosti projekata iz IPARD programa koji je 2007. zamijenio SAPARD prema dostupnim podacima (lipanj 2011.) iznosi svega 7,7%.
Da, gledao sam prilog na teveu gdje su naveli da ce sve farme jaja osim 3 komada biti zatvorene kroz godinu dana jer kokos nema kavez po EU standardima, a lik nije jos ni ove stare uspio otplatit... Profitirat ce ekipa samo tako, zatvorit ce farme posto ce, eto, profitirat :D I.