Strašna tragedija koja se proteklog vikenda dogodila u Kninu i u kojoj je jedan mladi ljudski život zauvijek izgubljen vjerojatno je mogla biti izbjegnuta. Godinama policija moli sugrađane da predaju sve oružje i minsko-eksplozivna sredstva koja ilegalno posjeduju u svojim domovima, dvorišnim zgradama, na tavanima kuća i u sjenicima kako bi se izbjegle moguće tragedije. Ekipa mladih ljudi u Kninu odlučila je “začiniti” zabavu u podrumu stambene zgrade, a zbog nestručnog rukovanja ni manje ni više nego ručnom bombom M-75 bomba je eksplodirala u rukama 25-godišnjeg mladića koji je smrtno stradao. Još su dva mladića u dobi od 25 i 23 godine, jedna djevojka u dobi od 21 godinu i jedna maloljetnica teško ozlijeđeni.
Policija je došla na mjesto nesreće, a ekipa za očevide i policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu na osnovi pronađenih tragova na mjestu događaja utvrdili su da je eksploziju izazvala ručna bomba M-75. – Provedenim izvidima utvrđeno je da je ozlijeđeni 23-godišnjak tijekom zabave iz spavaće sobe stana kojim se koristi donio ručnu bombu M-75 te je predao 25-godišnjaku. Zbog nestručnog rukovanja došlo je do neželjene aktivacije ručne bombe u ruci smrtno stradalog 25-godišnjaka.
Policijski službenici nastavljaju kriminalističko istraživanje u cilju utvrđivanja okolnosti nabavljanja i posjedovanja navedenog minsko-eksplozivnog sredstva – kazali su u PU šibensko-kninskoj. I što god da daljnja istraga utvrdi, izgubljeni se život ne može vratiti; je li bombu mladić čuvao u vlastitoj spavaćoj sobi ili ju je netko od mladeži donio na zabavu, ne mijenja činjenicu da im je bomba bila dostupna, a oni, iako punoljetni, nisu bili svjesni koliko je opasno rukovati njome.
Godinama na to upozorava policija i provodi nacionalnu kampanju “Manje oružja, manje tragedije”, u sklopu koje svatko može predati bez ikakvih sankcija oružje i minsko-eksplozivna sredstva koja ilegalno posjeduje još iz vremena Domovinskog rata. Jako se puno građana toj akciji prethodnih godina odazvalo, ali još je uvijek previše onih koji olako smatraju da nema zla u tome da oružje skrivaju po kući. Imali smo slučajeve ove godine da je nakon udara groma u tavan dvorišne zgrade eksplodirala masa skrivenog eksploziva, oružja i streljiva, pri čemu su u životnu opasnost dovedeni vatrogasci koji su došli gasiti požar.
>>> FOTO Razbijeno staklo, upaljen lampion: Pogledajte prizore kod 'zgrade strave' u Kninu
Na karlovačkom je području ove godine tako teško ozlijeđen jedan vatrogasac. Nije znao, kao ni njegovi kolege, što ga čega na tavanu i da će gaseći požar doživjeti eksploziju oružja koje je netko sakrio. I to je dokaz da nema tako dobrog skrovišta da jednoga dana ono ne bi moglo postati kobno za nekoga. Isto dokazuje i slučaj u Kninu. Samo su ove godine, doznajemo iz MUP-a, do 25. studenoga zbog eksplozija eksplozivnih naprava četiri osobe smrtno stradale, a šest ih je teško ozlijeđeno.
– U deset mjeseci 2024. godine kroz kampanju “Manje oružja, manje tragedija” prikupljena su u Hrvatskoj 2582 komada raznog vatrenog oružja, od čega 236 komada automatskog i drugog nedozvoljenog oružja te 2013 mina i drugih rasprskavajućih sredstava, zatim 181.721 komad raznog streljiva i 152 kilograma eksploziva. Od rujna 2007. godine, kada smo počeli s provođenjem akcije “Manje oružja, manje tragedija”, pa do kraja listopada ove godine prikupljeno je čak – 365.100 komada raznog vatrenog oružja, od čega je 6853 komada automatskog i drugog nedozvoljenog oružja, 347.070 mina i drugih rasprskavajućih sredstava, zatim 6,441.100 komada raznog streljiva i 6.355,13 kilograma eksploziva – navode nam u MUP-u.
Kad govorimo o procjeni količine oružja u posjedu građana, odnosno zaostalog iz rata ili ilegalno nabavljenog oružja, takvu procjenu je teško donijeti s obzirom na to da je ono posljedica ratnih zbivanja. Kampanja “Manje oružje, manje tragedija” još uvijek se provodi i njezin je cilj upravo smanjiti ilegalno oružje u posjedu građana – kažu u MUP-u i dodaju da je kampanju i UN ocijenio jednom od najuspješnijih u prikupljanju oružja u povijesti UN-a.
– Aktivnosti koje se provode u kampanji uključuju: interaktivne radionice, edukacije i niz preventivnih mjera za senzibiliziranje rizičnih skupina, odnosno osoba za koje postoji veći rizik od kontakta sa zaostalim oružjem, npr. djece. Također se organiziraju infopunktovi u gradovima i općinama, posebice u dijelovima Hrvatske koji su bili zahvaćeni ratnim djelovanjima, provodi se medijska kampanja te se ustupaju edukativni i preventivni materijali građanima. Tijekom 2022. godine nastavljena je modernizacija kampanje i u suradnji s eminentnim glazbenim umjetnicima. Od dijelova dragovoljno predanog vatrenog oružja izrađeno je funkcionalno glazbalo – električno violončelo, a koje se koristi na nastupima u sklopu promocije kampanje – navode u MUP-u. Policija, dakle, i institucije rade svoj posao, no na pojedincima je odgovornost hoće li kampanja uroditi plodom ili će još netko stradati.
>>> VIDEO Eksplozija u Kninu na zabavi mladih: Mladić smrtno stradao, četvero ozlijeđenih
Jesu li izvršeni pretresi u kućama roditelja? Naime, najvjerojatniji način dolaska do eksplozivne naprave za omladince je upravo iz roditeljske zalihe.