Ustavni sudac Andrej Abramović na naš upit potvrdio je da je točna informacija iz izvora izvan Ustavnog suda prema kojoj je na burnoj sjednici na kojoj se odlučivalo o produljenju mandata desetero ustavnih sudaca podnio ostavku te najavio da će naknadno napisati i obrazloženje. Zanimalo nas je li ostavku podnio u afektu ili žaru polemike, odnosno zašto je od nje odustao.
– Informacija koju imate je točna, iako očito nije bila dovoljno značajna da uđe u onaj tendenciozni, samoopravdavajući "zapisnik" (ni od koga verificiran) koji je o toj sjednici objavljen od suda. Ja sam najavio ostavku na "produljeni" mandat i tražio rok da pismeno obrazložim razloge, kako bi ih mogao predstaviti Sudu. Da je neustavno "produljeni" mandat stupio na snagu, za onoga koji se s tom i takvom odlukom ne slaže, ostavka bi bila jedino moguće izdvojeno mišljenje. S obzirom na to da sam reizabran tj. da sam dobio novi, ustavni mandat, najavljena ostavka na prethodni mandat koji su neki "produljili" postala je bespredmetna – odgovorio nam je sudac Abramović o ostavci posljednjeg dana mandata.
Za komentar Abramovićeve ostavke tražili smo i predsjednika Ustavnog suda dr. sc. Miroslava Šeparovića, koji nam je odgovorio: – Tu informaciju ne želim komentirati, a sve o čemu je odlučivano na toj sjednici sadržano je u zapisniku koji je sačinjen sukladno Poslovniku i uobičajenoj praksi Ustavnog suda. O toj sjednici više sam puta javno istupao i za mene je to završena stvar na koju se ne želim više vraćati – rekao nam je Šeparović.
Podsjećamo, Ustavni sud je zbog izuzetnih okolnosti izazvanih neizborom desetero ustavnih sudaca u ustavnom roku Hrvatskog sabora, a što je dovelo do nefunkcioniranja Ustavnog suda, odnosno teškog narušavanja najviših vrednota ustavnog poretka – demokracije utemeljene na vladavini prava i zaštiti ljudskih prava, većinom glasova odlučio da će do izbora novih sudaca djelovati u tadašnjem sastavu. Radilo se o odluci "za svaki slučaj" ako Hrvatski sabor ne izabere suce kako je bilo najavljeno. S tim da je Ustavni sud 6. prosinca odlučio do 11. prosinca suzdržavati se od donošenja meritornih odluka i rješenja iz svoje nadležnosti, a odlučili su i da Izvješće neće uputiti Hrvatskom saboru ako na najavljenoj sjednici 7. prosinca izaberu ustavne suce.
Na koncu je mandat ustavnih sudaca produljen za deset i pol sati, pa uz Abramovića i za sutkinju Lovorku Kušan, a uz njih tome se protivio i dr. sc. Goran Selanec. S tim da su se i oni složili da se Izvješće ne šalje Hrvatskom saboru ako se 7. prosinca izaberu novi suci, a i da se tek nakon toga i javnost o Izvješću izvijesti kako se ne bi ugrozilo i utjecalo na izbor ustavnih sudaca. Uz ključne odluke, u zapisniku s te sjednice stavljena je i napomena kako je nekoliko sudaca telefonom obaviješteno od Ureda predsjednika Republike Hrvatske da "Predsjednik Republike poziva suce na svečanu prisegu u subotu 7. prosinca 2024. u 14 sati, iako u tom trenutku Hrvatski sabor nije odlučio o izboru sudaca Ustavnog suda". Još je dodano da su na završetku sjednice stigli i pisani pozivi ostalim sucima za polaganje svečane prisege s obzirom na to da se sutradan očekuje izbor ustavnih sudaca. To je ušlo u zapisnik jer je očito shvaćeno kao pokušaj pritiska na Ustavni sud preko sudaca kojima su slane poruke. Očito je da dramatičan Abramovićev iskorak pred sam istek i njegova prvog mandata nije tako shvaćen.
Inače, prema Ustavnom zakonu o Ustavnom sudu sudac može biti razriješen dužnosti prije isteka vremena na koje je izabran "ako to sam zatraži". Još su dva moguća razloga za razrješenje, u slučaju zatvorske osude i ako trajno izgubi sposobnost za obavljanje dužnosti. Postojanje razloga za razrješenje utvrđuje Ustavni sud i o tome izvješćuje predsjednika Hrvatskoga sabora. "Ako sudac Ustavnog suda zatraži da bude razriješen dužnosti, a Hrvatski sabor ne donese odluku o tom zahtjevu u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva, sucu Ustavnog suda dužnost prestaje po sili Ustavnog zakona istekom roka od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva", propisano je UZUS-om. Očito je da ustavni suci, vjerojatno i zbog toga što je Abramović ostavku podnio nekoliko sati prije isteka mandata, nisu ga ozbiljno shvatili jer o tome na sjednici nisu odlučivali. S obzirom na to da je za desetero ustavnih sudaca izborom novih istekao mandat, uistinu bi bilo bespredmetno da Hrvatski sabor samo zbog "ustavnopravnog čistunstva" odlučuje o ostavci Abramovića, koji je k tome reizabran za novi mandat.
>> FOTOGALERIJA Godišnja plaća i do 110.000 eura. Ovo će biti 10 najtraženijih zanimanja ove godine
Moze on biti svakakav ali ako je u pravu i neustavno je imati reizbor onda ispada da sami suci ustavnog ne postuju ustav sto im je meritum pozicije?