Hrvatski premijer Andrej Plenković obratio se javnosti iz Bruxellesa gdje je komentirao odluku Europskog vijeća prema kojoj je Bosna i Hercegovina dobila status zemlje kandidatkinje za Europsku uniju. Podsjećamo, Plenković je ranije zajedno s grčkim premijerom Kyriakosom Mitsotakisom uputio pismo predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu i predsjednici Komisije Ursuli von der Leyen u kojem su istaknuli snažnu potporu za europsku integraciju Bosne i Hercegovine.
VIDEO: Plenković iz Bruxellesa, snimio Tomislav Krasnec
- Ono što je za Hrvatsku posebno važno, Europsko vijeće je pozdravilo hrvatsko članstvo u šengenskom prostoru od prvog siječnja iduće godine. Svi šefovi Vlada i predsjednici su nam čestitali i zahvalili na reformama koje smo napravili - kazao je Plenković na samom početku.
- Europsko vijeće je dodijelilo status kandidata BiH, nakon više od šest i pol godina od podnošenja zahtjeva za članstvo. Hrvatska je kontinuirano i konzistentno podržavala BiH na njezinom europskom putu. Drago nam je da je i nakon izbora u izvješću Europske komisije bila vrlo jasna potpora da se dodijeli status - kazao je.
Naglasio je kako je njemu drago što s današnjim sastankom Vijeća poklopio sastanak političkih stranaka u BiH gdje je postignut dogovor o koaliciji na državnoj razini. Rekao je kako će Hrvatska kao prijateljska i susjedna zemlja pomoći BiH na europskom putu.
Za Plenkovića je ovo rezultat rada koji je započeo na summitu u lipnju, kad se dodijeljivao status kandidata Ukrajini, ali ne i BiH, a on je kao hrvatski predstavnik u Europskom vijeću bio izložen kritikama predsjednika i dijela oporbe, koji su tražili da blokadom statusa za Ukrajinu uvjetuje dodijeljivanje statusa kandidata BiH već tada, u lipnju. Kako na to gleda iz današnje perspektive.
- Nisam bio pod pritiskom, ja donosim odluke koje su uvijek konzistentne. Nije dolazilo u obzir da mi blokiramo davanje statusa kandidata Ukrajini ili Moldaviji. Zahvaljujući hrvatskoj intervenciji tadašnji je izričaj paragrafa koji se odnosi na BiH omogućio da Komisija izađe s tako pozitivnim izvješćem i da BiH danas ova odluak donese. Ovo je godina isporuke, ja ću opet reći: i Schengen, i euro područje, i sutra 700 milijuna eura za Nacionalni plan oporavka i otpornosti, i Schmidtova odluka na dan izbora u BiH i danas dobivanje statusa kandidatkinje, i odluka o prekidu dvostrukog oporezivanje sa SAD-om... Hrvatska je, što se tiče vanjskopolitičkih tema, napravila enormne iskorake. Ovo je godina koju ćemo pamtiti. Vjerujte, svi kolege to vide, pozdravljaju i čestitaju - rekao je Plenković.
- Mi smo tu spremni da maksimalno pomognemo BiH. Važno je da ta refleksija europske ambicije BiH zaživi u institucijama. Ovo je signal otvaranje Europe prema BiH - dodao je.
Komentirao je i sutrašnje glasovanje o Ukrajini.
- Odgovornost je na oporbi. HDZ je tu jasan, parlamentarna većina je jasna, Europsko vijeće i vijeće ministara je jasno. Prirodno je da Hrvatska svojim iskustvom pomogne Ukrajini u kontekstu vojne misije EU. Odgovornost je na onima koji dvoje, a ne onima koji su za - objasnio je.
Na pitanje kad bi status zemlje kandidatkinje za EU moglo dobiti Kosovo, koje je danas predalo zahtjev za članstvom, premijer je kazao: - Teško je to procijeniti. Ja sam danas pozdravio podnošenje zahtjeva koje je danas predao kosovski premijer u Pragu.
Čestitke hrvatskog premijera
Netom prije obraćanja, Andrej Plenković je vijest o dodijeljivanju statusa kandidata Bosni i Hercegovini komentirao i na Twitteru.
- Ponosni smo i sretni, Europsko vijeće potvrdilo je kandidatski status za BiH, za što se Hrvatska snažno zalagala! Nama susjedna i prijateljska BiH zaslužila je podršku Europske unije, koja je ujedno poticaj za daljnje reforme i dogovor o izmjenama izbornog zakonodavstva. Čestitam od srca! - napisao je Plenković.
Ući će zajedno s Turskom, znači NIKAD