Odvikavanje od pušenja na račun zdravstvenog, zabrana akcijskih cijena za alkohol i povećanje poreza, uređivanje javnih površina i prostora za tjelovježbu te kreiranje menija pravilne prehrane za radno aktivno stanovništvo, samo je dio mjera ministra zdravlja prim. Siniše Varge kojima želi promijeniti zdravstvenu sliku Hrvata.
Novi zdravstveni fond
A ta slika kaže kako se u Hrvatskoj previše puši, pije i premalo kreće te da svake godine od bolesti srca i krvnih žila umre oko 25 tisuća ljudi. Te su bolesti vodeći uzrok smrti i dio kroničnih nezaraznih bolesti koje ministar namjerava reducirati Akcijskim planom za prevenciju i kontrolu kroničnih nezaraznih bolesti i tako rasteretiti zdravstvo troškova njihova liječenja. Naglasak je na prevenciji za koju se trenutačno izdvaja oko dva posto zdravstvenog proračuna, a plan je ujediniti i pojačati preventivne akcije formiranjem zdravstvenog fonda putem kojeg bi se ti programi financirali i primjenjivali. Prevencijom protiv faktora rizika očito je nova hrvatska javnozdravstvena politika u kojoj će, kako stoji u Akcijskom planu, morati surađivati i civilni sektor te drugi resori Vlade. Primjer za tu suradnju jesu školski sati tjelesnog odgoja za koje se predlaže povećanje sa sadašnja dva sata tjedno. Većina se građana ne bavi nikakvom tjelesnom aktivnošću, što je faktor rizika. Zamijeniti vožnju automobilom hodanjem i bicikliranjem jedan je od ciljeva, o čemu, kako stoji u planu, treba voditi brigu pri politici transporta i urbanizma.
– Prevencija je ključna u suzbijanju pobolijevanja i smrtnosti od kroničnih nezaraznih bolesti. Promjenom štetnih životnih navika i pomaganjem građanima da zdravije žive, provedbom preventivnih programa ranog otkrivanja zloćudnih bolesti i liječenja kroz Program 72 sata, smanjit ćemo učestalost pobolijevanja, poboljšati ishode liječenja i pomoći našim sugrađanima da žive dulje, zdravije i sretnije – istaknuo je ministar Varga.
Podršku za takvu akciju ministar ima od liječnika obiteljske medicine, a planom se predviđa jačanje dijagnostike i liječenja kroničnih bolesti. Kako kaže dr. Ines Balint, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine, prevencija debljine i promoviranje tjelesne aktivnosti mora početi već u vrtićima.
Duhanska industrija protiv
Podržavaju liječnici i veći porez na duhan i alkohol, što dr. Balint smatra mjerom koja mora spriječiti dostupnost tih proizvoda. Duhanska industrija takvu politiku smatra promašenom.
– Kao članica EU obvezni smo poštovati sve zdravstvene standarde i smjernice, ali iskustvo nas uči da je veći porez pogrešna mjera. Smanjuje se legalna i povećava neoporezivana potrošnja duhana, odnosno šverc, čime se negativno utječe na zdravlje građana jer se koriste nekontrolirani proizvodi i falsifikati – smatra Predrag Grubić, glasnogovornik Adris grupe.
>>Čak 65% ljudi u RH rijetko ili nikada ne vježba
>>I tjelesna aktivnost važna je za prevenciju zimskih bolesti
Istina, dugo nisu najavljeni novi porezi. Dva, tri dana.