Ruske snage povlače se iz okolice Harkiva nakon što nisu uspjele osvojiti taj drugi po veličini ukrajinski grad i opkoliti ukrajinske snage koje ga brane, a u glavnom stožeru ukrajinske vojske ocjenjuju kako će se ruske snage sada usredotočiti na osvajanje donecke, luhanske i hersonske regije. Riječ je o važnom trenutku u ratu Rusije protiv Ukrajine, s obzirom na to da je osvajanje Harkiva bio jedan od glavnih ratnih ciljeva Rusije. Američki institut za ratne studije (IRW) ocjenjuje da je Ukrajina dobila bitku za Harkiv, što znači da rat ulazi u treću fazu.
Nakon neuspjeha u osvajanju cijele Ukrajine i brzom rušenju ukrajinske vlasti Rusija je pokušala okružiti najbolje ukrajinske snage koncentrirane na istoku zemlje, ali je sada i taj plan propao, tako da će ruske snage, kako ocjenjuju u Kijevu, sada pokušati osigurati puni nadzor nad osvojenim područjima u Donecku, Luhansku i Hersonu te stabilizirati kopneni koridor do Krima, a to znači rusku obranu tog prostora i dugotrajan rat.
Vođa ukrajinske obavještajne službe Kirilo Budanov najavljuje pak da će rat doživjeti prekretnicu u kolovozu i da će većina ratnih operacija biti okončana prije kraja godine, do kada će Rusija biti poražena, uvjeravajući da će Ukrajina ponovno osvojiti cijeli teritorij svoje zemlje.
Na novu fazu rata i pokušaj konsolidacije osvojenih područja upućuju i vijesti iz okupiranog Hersona, ali i Južne Osetije u Gruziji. Naime, okupacijske vlasti u Hersonu na jugu Ukrajine planiraju zatražiti od Moskve pripajanje te regije Ruskoj Federaciji, o čemu se najavljuje i referendum. Istodobno i vlasti Južne Osetije, proruske separatističke pokrajine u Gruziji, za 17. srpnja najavljuju referendum o pripojenju Rusiji, a nedavno su i separatističke pokrajine Doneck i Luhansk izrazile zanimanje za priključenje Rusiji, što znači da je riječ o široj operaciji koja obuhvaća okupirane teritorije u Ukrajini i Gruziji.
Kontrolu nad Južnom Osetijom i Abhazijom, još jednom separatističkom pokrajinom u Gruziji, Moskva je osigurala u vrijeme rusko-gruzijskog rata 2008. godine, a u međuvremenu je Rusija priznala njihovu nezavisnost, istodobno uspostavivši vojne baze na njihovu teritoriju. Moskva očito želi iskoristiti fingirane referendume u okupiranim regijama susjednih država za uspostavu dugoročne ruske vlasti na tim područjima.
Video: Šokantne fotografije ranjenih vojnika u Azovstalu: 'Svijet mora vidjeti uvjete u kojima se nalaze'
ovaj rat je postao dosadan