Eugen Bocka za komunalni će doprinos pri legalizaciji vikendice na Zelenom otoku u Baranji morati “iskeširati” 23 kune po kubnom metru. Isti cjenik vrijedi za sva četiri vikend-naselja u Općini Draž. Vlasnike vikendica u susjednoj Općini Popovac ta će obveza stajati tek 70 lipa po kubiku. Vikendaši sa Zelenog otoka digli su se, stoga, na noge, a općinsku vlast prozivaju da koristi priliku kako bi napunila proračun. Požalili su se i pučkom pravobranitelju. – Plaćamo kao da smo na moru! Osnovana je peta naplatna zona za objekte u legalizaciji, gdje je komunalni doprinos pet kuna. I to je puno, no nas se izostavilo iz te zone i diskriminiralo – ogorčen je Bocka. Najpoznatije je to vikend-naselje u Baranji s otprilike 150 vikendica. Tek 15 posto, procjenjuje Bocka, ima građevinske dozvole. Njih 82 vlasnika okupilo se još prije u Udrugu za zaštitu Zelenog otoka, nastojeći pronaći, među ostalim, i model za legalizaciju. Najmanje pet vlasnika ima od ranije rješenje za rušenje nadstrešnice ili same vikendice.
Najglasniji imaju najviše
– Najglasniji su oni koji najviše imaju! Zeleni je otok najatraktivniji u Baranji. Tko želi tamo imati vikendicu, mora nešto i doprinijeti. Planiramo vodovod izgraditi – odgovara Šašlin. U susjednom su Popovcu cijenu doprinosa za nelegalne građevine snizili za 90 posto.
– Može ovo biti prilika da se uzme novac, dobro bi nam došao, ali svjesni smo siromaštva i nezaposlenosti u našem kraju – kaže načelnik te općine Zoran Kontak. Muka vikendaši imaju još. Kuće su im sagrađene na vodnom dobru pa ih ozakoniti mogu samo uz suglasnost Hrvatskih voda. No, taj papir nikako da stigne. Ima vlasnika kojima, primjerice, prijeti rušenje nadstrešnice, no ne mogu je legalizirati ako im ni vikendica nije zakonita. Zahtjeve su, stoga, predavali “u paketu”, pa sad strahuju da neće skupiti sve papire u roku. Iz Ureda generalnog direktora Hrvatskih voda poručuju kako oni nisu premašili rok.
Do kraja lipnja
Navode kako, “prema informacijama iz Ministarstva graditeljstva”, nisu donesena rješenja za uklanjanje zgrada na Zelenom otoku pa imaju vremena do kraja lipnja. Vlasnici to demantiraju, mašući rješenjima. U osječkoj su nam podružnici Hrvatskih voda, pak, priznali da se tim vikendicama još ne bave. Nevezano s time, problema će biti kod zgrada izgrađenih na državnom zemljištu.
– Iako novi zakon ne traži da imovinsko-pravni odnosi moraju biti riješeni prije ozakonjenja zgrade, napominjemo da se status vodnog dobra ne može po Zakonu ni naknadno ukinuti, a time ni vlasništvo RH prenijeti na drugu osobu – ističu u Uredu generalnog direktora Hrvatskih voda.
>>Čak 74.587 bespravnih graditelja podnijelo zahtjev za legalizaciju
>>Grad Vinkovci zaprimio 403 zatjeva za legalizaciju objekata
Ma, nekima bi trebalo i zrak naplatit. Nisam ništa radio (gradio) bespravno, već sam pokunjeno platio sve što je trebalo. E sad, eto pobune ljudi koji su bili "pametniji", pa su gradili gdje i kako im se svidjelo, i još se imaju obraza buniti kad im se ponudi da nešto dobiju na poklon, odnosno u pola cijene. Sramota nad sramotama. To su jednostavno posebna sorta - otimači