Austrijsko Ministarstvo zdravlja i socijalne skrbi proglasilo je u četvrtak cijelu Austriju područjem povećanog rizika za ptičju gripu, objavili su domaći mediji. – Kako bi se spriječilo širenje zaraze, cijela je Austrija proglašena područjem povećanog rizika. Odluka o pooštrenim sigurnosnim mjerama u uzgoju peradi stupa na snagu u ponoć s četvrtka na petak – stoji u priopćenju austrijskog Ministarstva nadležnog i, između ostalog, za zaštitu životinja.
U obrazloženju stoji da je odluka donesena nakon što je u 25 okruga rizik od širenja zaraze ocijenjen "značajno povećanim". Prije svega jer je prethodno na četiri peradarske farme u pokrajinama Donjoj i Gornjoj Austriji ustanovljena zaraza ptičjom gripom kod oko 200.000 peradi, koja je ubijena.
Kako se zaraza ne bi dalje širila, sve tvrtke i farme u Austriji, s više od 50 peradi, obavezno moraju životinje držati u štalama. Farme s manje od 50 peradi izuzete su iz Odluke o obveznom držanju u štalama, ali svakako moraju držati kokoši, posebno patke, te posebno guske. I sva perad mora biti zaštićena od kontakata s divljim pticama, prenosnicama zaraze.
Kao područja visokog rizika za širenje zaraze ptičje gripe navedene su pokrajine Donja i Gornja Austrija, Štajerska, Salzburg, Koruška i Gradišće. Kako je javila austrijska televizija ORF, oko peradarskih farmi postavljene su zone zaštite i nadzora. Sve farme pregledavaju nadležne veterinarske službe.
Prema izvještaju ORF-a, u pomoć je priskočila i austrijska vojska, kako bi se nadzorom spriječilo daljnje širenje zaraze. Ministarstvo zdravlja i socijalne skrbi također je zabranilo hranjenja životinja na otvorenom prostoru. Kontakt između peradi i divljih ptica mora se spriječiti postavljanjem mreža ili zaštitnih krovova.
Voditelj veterinarske službe u Ministarstvu zdravlja i socijalne skrbi Ulrich Herzog izvijestio je javnost o četiri peradarskih pogona u Gornjoj i Donjoj Austriji, gdje je pregledom utvrđena zaraza peradi ptičjom gripom, kao i o sumnji da se je proširila i na farmu purana, na granici između te dvije austrijske pokrajine.
FOTO Najopasnije životinje na svijetu: Najopakija je odgovorna za smrt čak 750.000 ljudi godišnje