DAN NAKON IZBORA

Dio listića u Nevadi je poništen zato jer se mladi nisu znali – potpisati. U velikom broju škola više se uopće ne uče pisana slova

07.11.2024.
u 22:46

Mediji danas uglavnom prežvakavaju razloge poraza Kamale Harris i pokušavaju dekonstruirati formulu uspjeha Donalda Trumpa

Dan nakon što je postalo jasno da je Donald Trump novi stari predsjednik Amerike, Amerikanci se liječe. Jedni od depresije, a drugi od slavlja. Mnogi Amerikanci koji su glasali za Harris razočarani su svojim sugrađanima koji su glasali za Trumpa. Teško se mire sa spoznajom da će četiri godine živjeti u Trumpovoj Americi. Yahoo danas javlja da na google tražilici trenda pitanje „kako se preseliti u Kanadu“. Demokrata su, osim predsjednika, izgubili većinu u Senatu, a vjerojatno će i u Zastupničkom domu Kongresa. Donald Trump time čvrsto drži dvije od tri ključne poluge moći u SAD-u. Osim toga, tri suca Vrhovnog suda je Trump osobno imenovao. Od devetoro sudaca ovog najvišeg američkog sudbenog tijela, šestero ih je konzervativnih uvjerenja, što ima izravne reperkusije na njihove odluke, poput one o ukidanju univerzalnog prava na pobačaj u Americi. Sve to Trumpu i Republikancima daje silnu moć, a time i otvorene ruke da Ameriku odvedu u pravcu kojem god žele.

Mediji danas uglavnom prežvakavaju razloge poraza Kamale Harris i pokušavaju dekonstruirati formulu uspjeha Donalda Trumpa. Ukratko, kampanja Kamale Harris nije se bavila ekonomijom koliko je trebala, nisu uspjeli poslati efektne poruke, pitanje pobačaja nije mobiliziralo Amerikanke kao 2022. godine, Harris se previše bavila Trumpom i nije se dovoljno distancirala od predsjednika Joea Bidena itd. Neki se pitaju nije li kampanja već Bidenovom odlukom da ide po drugi mandat, a onda i nominacijom Kamale Harris, bez provođenja predizbora, bila osuđena na propast. S druge strane, Trumpov uspjeh bit će tema stotina znanstvenih analiza, od njegovog učinkovitog populizma koji kombinira bijes, ismijavanje, humor i karizmu rođenog showmana, do idolopoklonstva i mitomanije uklesane u MAGA pokret. Od svih analiza, najbolje je taj jedinstveni Trump-efekt uhvatio novinar Shawn McCreesh iz New York Timesa koji je Trumpa pratio kroz cijelu kampanju.

1/33

McCreesh kaže da Amerikanci vole svoje antiheroje i akcijske filmove, što je Trump odlično instrumentalizirao kroz upotrebu "badass" estetike. Sjetimo se njegove reakcije netom nakon atentata, kad je podigao ruku u zrak i viknuo "Borimo se!", prodavanja krumpirića u McDonaldsu ili vozikanja u smetlarskom kamionu, nakon što je ispalo da je Biden njegove birače nazvao smećem. Sve su to populističke fore jednog maestralnog perfomera koje, očito, odlično rezoniraju s većim dijelom američke javnosti. Uglavnom, McCreesh, koji je bio cijelo vrijeme na terenu, potvrđuje da postoji ogroman jaz između toga kako mediji interpretiraju Trumpove izjave i onoga kako ih njegovi birači čuju.

Danima će se još u ovdašnjim medijima analizirati struktura biračkog tijela obje strane. Trumpovu temeljnu bazu čine bijeli muškarci niže razine obrazovanja, ali je na ovim izborima povukao i ozbiljan broj Latino muškaraca, ali i drugih segmenata biračkog tijela. Biračku bazu Kamale Harris čine žene, fakultetski obrazovani birači, glasači crne boje kože i mladi od 18-29 godina. Kampanja Kamale Harris bila je puno prilagođenija mlađoj populaciji, međutim, oni nisu ključno utjecali na rezultat izbora, kao što je to bio slučaj 2020. ili 2022. godine na međuizborima. Zanimljivo je, govoreći o mladima, da je izvjestan broj listića mladih birača u Nevadi morao biti poništen zato jer se nisu znali – potpisati. Naime, u velikom broj američkih škola više se uopće ne uče pisana slova, što je onda dovelo do ovog bizarnog problema. Ta nevjerojatna činjenica o američkom školstvu, samo je jedan indikator promjena u biračkom tijelu, publikama i na kraju krajeva, konzumentima političkih sadržaja koje nas čekaju. Donald Trump pokazao je, po drugi puta, da je puno spretniji u instrumentalizaciji i manipulaciji suvremenog komunikacijskog okruženja. Za jedne Amerika sada ulazi u razdoblje autokracije, a za druge – prosperiteta. Sigurno je jedino, da neće biti dosadno.

FOTO  Karijera mu je krenula uz 'tatin poguranac', zarađivao milijarde i doživio bankrote: Dječak plavih očiju opet je prvi čovjek SAD-a

1/79
Ključne riječi

Komentara 11

Avatar Kritičan
Kritičan
23:31 07.11.2024.

Ljevica je kriva za sumrak američkog obrazovanja. Njima je bitnije promicati feminizam, dugine boje i njihovu propagandu, nego se brinuti o znanju mlađih generacija.

Avatar suludih10
suludih10
23:41 07.11.2024.

Ljevica preferira jednoumlje. To je uvijek tako bilo i tako će ostati. Jedino se sada jemnoumlje drugačije naziva i na druge načine sankcionira. Takvi su uvijek demokracije zavijali u crno ruho!

KI
Kontra indoktriniran
23:29 07.11.2024.

Pobjeda Trumpa u Americi imat će svakako velike posljedice po Europu, ali ovo što se trenutačno događa u Njemačkoj imat će možda još i veće. Neki će reći da je to brzo, neki da nije, ovisno koga se pita i iz koje perspektive gledamo - iz njemačke interne ili vanjske situacije? Jer njemački interni problemi se gomilaju, a mnogi bi htjeli što bržu promjenu, no tu je i vanjska situacija, činjenica da je Njemačka, nakon SAD, najveći podupiratelj Ukrajine kroz slanje oružja i financijske pomoći. Za Ukrajinu je ovo bio "tjedan iz pakla" jer mogao bi nagovijestiti gubitak ključnih saveznika s obje strane Atlantika. Ako izgube Sholza od velikih pobornika nastavka rata, barem od EU sila, ostaje im samo Emmanuel Macron, a on je upravo tipični politički akter koji je predodređen za idući veliki pad. Macronova retorika o suverenoj i snažnoj Europi prokazana je kao velika laž, a tamo gdje misli ozbiljno zapravo misli opasno. Njegova je ideja da bi Europa trebala preuzeti štafetu imperijalizma i hegemonije dok se Amerika od toga odmara kroz period izolacionizma kojeg zagovara Trump. To ne bi bila stvarno suverena Europa nego nasilna Europa koja bi žrtvovala svoje resurse, građane i sva svoja dostignuća boreći se na temeljima minulih hladnoratovskih ideja kontra novog koncepta multipolarnosti oko kojeg se okupljaju Rusija, Kina, Indija i brojne druge zemlje svijeta. Čak su i SAD rekle zbogom tom konceptu i uvažile realnost.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije