Premijer Andrej Plenković, nakon što se na početku sjednice Vlade zahvalio svima koji su sudjelovali na obilježavanju Dana neovisnosti i dana otvorenih vrata u Saboru, najavio je da će s ministrom Darkom Horvatom tijekom poslijepodneva održati sastanak o stanju brodogradnje i najnovijim informacijama u tom sektoru.
Govoreći o izvješću o radu Vlade, koje je jučer podnio u Saboru, kazao je kako su poslali cjelovite poruke onoga što Vlada radi, izdvojili postignuća i smjer djelovanja u budućnosti.
- Mislim da je ozbiljnost pristupa i cjelovitost informacija koje smo dali zastupnicima dobar način predstavljanja onoga što radimo - rekao je Plenković.
Plenković je spomenuo i sastank s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom kazavši kako je bilo govora i o izborima u BiH.
- Izigravanje ciljeva i duha Daytonskoga mirovnoga sporazuma nije dobro, ni korisno. Nadamo se da će se u vremenu pred nama, čemu ćemo aktivno pridonijeti, pronaći zakonsko rješenje koje će osigurati legitimnu zastupljenost političkih predstavnika sva tri konstitutivna naroda u Predsjedništvu BiH - naglasio je.
Zahvalio se i ministrici Gabrijeli Žalac vezano za skup u Šibeniku, koji se tiče regionalnoga razvoja i Europskih fondova.
- Mislim da je ta komunikacija dobra, mislim da smo toliko intenzivno u kontaktu s drugim dionicima da možemo reći da smo svi skupa jedan tim - rekao je premijer.
Državni tajnik Katić, govoreći o izvješću o provedbi Strategije integriranog upravljanja granicom Republike Hrvatske za 2017. godinu, kazao je kako je u nezakonitom boravku otkriveno 4808 ilegalnih imigranata što je povećanje od 6,9 posto u odnosu na 2016. godinu.
- Međutim, ove godine do 30. rujna to povećanje iznosi čak 31 posto. Najbrojniji su Afganistanci (u 2017. godini 965 - čine 20 posto ilegalaca) zatim slijede Kosovari pa državljani Turske... - izvijestio je Katić te dodao da je broj kaznenih djela nezakonitog prelaska granice povećan je za čak 57 posto.
Omogućeno novo zapošljavanje službenika i namještenika
Dopunom Odluke o zabrani novog zapošljavanja službenika i namještenika u javnim službama Vlada je na sjednici dopustila zapošljavanje u iznimnim slučajevima i u području zaštite prirode, ako se redovito obavljanje poslova ne može osigurati preraspodjelom između postojećih zaposlenika i ako su osigurana financijska sredstva.
Od 2014. godine broj zaposlenih u 14 javnih ustanova nacionalnih parkova i parkova prirode smanjen je za 36 što od ukupno 218 zaposlenih čini smanjenje od oko 16 posto te ovakvo stanje predstavlja rizik za njihovo osnovno funkcioniranje, pogotovo zbog povećanja opsega poslova s obzirom na povećan pritisak posjetitelja i kontinuirani rast turizma, naveo je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić obrazlažući odluku.
Trenutačno je, temeljem važeće odluke, moguće zapošljavanje ako se radi o zaposlenicima u sustavima zdravstva, zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, socijalne skrbi, znanosti i obrazovanja te na poslovima vještačenja.
Konačni prijedlog zakona o žičarama
Vlada je Hrvatskom saboru uputila konačni prijedlog zakona o žičarama kojim se uređuje gradnja novih žičara, davanje koncesije u području žičara, odredbe o upravitelju i voditelju žičare te tehničkom osoblju, uvjete za rad i održavanje žičare odredbe o sigurnosnoj analizi i davanju odobrenja za rad i druga pitanja u vezi sa žičarama.
Zakon se usklađuje s uredbama EU te sa novim Zakonom o koncesijama te se određuje da se koncesija u području žičara daje kao koncesija za gospodarsko korištenje općeg ili drugog dobra za koje je zakonom određeno da je dobro od interesa za državu u svrhu korištenja prostora kojim prolazi trasa ili u svrhu korištenja nekretnine na kojoj je izgrađena infrastruktura žičare, a koja je u vlasništvu države ili jedinice lokalne (regionalne) samouprave i to na zahtjev ili javni natječaj.
Žičara smije raditi i prevoziti osobe na temelju odobrenja za rad žičare kojeg na zahtjev upravitelja žičare, pravne osobe koja je odgovorna za siguran rad žičare i kojeg mora odrediti vlasnik, investitor ili koncesionar žičare, daje ministarstvo nadležno za promet na rok od godine dana.
U odnosu na tekst prijedloga zakona koji je prošao prvo čitanje u Saboru u konačnom prijedlogu predlaže se da se broj godina radnog iskustva u struci za inspektore za žičare smanji s pet na tri godine i propisuje se da će se način i uvjeti obračuna naknade za koncesije urediti uredbom koju će donijeti Vlada, a ne pravilnikom, naveo je ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.
Vlada je donijela i odluku kojom je kao Referentni centar za more, na šest godina odredila Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita, kao nositelja, u zajednici s Institutom Ruđer Bošković iz Zagreba, kao partnerom.
Referentni centar određuje se sukladno Zakonu o zaštiti okoliša, a u svrhu praćenja stanja okoliša te za potrebe informacijskog sustava zaštite okoliša i izvješćivanja, te razmjene podataka i informacija u sklopu EIONET mreže (Europske okolišne informacijske i promatračke mreže) i sudjelovanje u radu tematskih skupina Europske agencije za okoliš.
Pogledajte “okršaj” Plenkovića i Bernardića u Saboru
Čudno, nedugo su objavili da imaju potpunu kontrolu na granici.