Zanimljiva izložba u Čakovcu

Vunastim mamutima, divovima iz ledenog doba, presudilo je zatopljenje

Foto: Muzej Međimurja
Vunastim mamutima, divovima iz ledenog doba, presudilo je zatopljenje
21.11.2024.
u 19:34
Klimatske promjene krajem pleistocena, zatopljenje i širenje šuma, koje je dovelo do gubitka staništa, smanjili su broj mamuta
Pogledaj originalni članak

Vunasti mamuti, koji su hodali prostorima što ih danas poznajemo kao kontinente Europu, Aziju i Sjevernu Ameriku, nestali su prije nekoliko tisuća godina. Ta izumrla vrsta surlaša tijekom pleistocenskih ledenih doba, a dijelom i holocena, imala je dvostruki sloj krzna, kratak rep i male uši, što im je omogućavalo prilagodbu hladnoći. Ipak, malo ih je preživjelo zatopljenje, a oni koji jesu, često su završavali kao plijen i hrana. Životinje koje su u predjelu ramena bile visoke tri do četiri metra tema su izložbe "Vunasti mamuti – divovi ledenog doba" koja se sutra otvara u Muzeju Međimurja u Čakovcu.

Prezentacija fosilnih nalaza 

Zašto baš u Međimurju? – Fosilni nalazi kostiju i zuba vunastih mamuta relativno su česti u gornjopleistocenskim naplavinama rijeka, a omeđenost Međimurja dvama velikim vodotocima uvjetovala je njihovo postojanje i na području međimurskog međurječja. Od svojega osnutka do danas Muzej Međimurja Čakovec prikuplja, čuva i provodi zaštitu, među ostalim, i fosilnih nalaza skupljenih u Zbirci paleontološke građe. Iako malobrojni, u zbirci su pohranjeni značajni paleontološki ostatci gornjopleistocenskih vunastih mamuta, ali i fosilnih surlaša iz geološkoga razdoblja neogena. Prema načinu prikupljanja svi pripadaju slučajnim nalazima. Većina ih potječe iz naplavina rijeka Mure i Drave, dok su četiri primjerka prikupljena prilikom eksploatacije ugljena nedaleko od Murskoga Središća – kaže viša kustosica i voditeljica arheoloških zbirki Branka Marciuš, autorica izložbe.

Restaurirana i konzervirana paleontološka građa prvi se put predstavlja javnosti. Ideja o osmišljavanju izložbe na temu vunastih mamuta nastala je, vele u Muzeju, kao rezultat suradnje djelatnika Muzeja Međimurja Čakovec i Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, koja je proteklih nekoliko godina rezultirala zaštitom paleontološke građe i njezinom kvalitetnijom stručnom muzejskom obradom.

– Namjera je izložbe prezentirati fosilne nalaze proboscida (surlaša) iz fundusa Muzeja Međimurja Čakovec, ali i upoznati javnost s dinamičnom geološkom prošlošću Zemlje, odnosno paleoklimom i paleookolišem pleistocena te suživotom ljudi i vunastih mamuta. Uz paleontološku građu iz fundusa Muzeja, izložba prezentira i dvadesetak fosilnih nalaza pleistocenske faune iz privatne zbirke obitelji Zvijerac, pronađenih prilikom eksploatacije šljunka na području Koprivničke Podravine, pri čemu osobitu zahvalnost za ustupanje odabranih predmeta te iskazano razumijevanje i susretljivost dugujem Ivanu Zvijercu – napominje B. Marciuš.

Globalno zahlađenje koje je utjecalo na drastične promjene okoliša znatno je utjecalo na razvoj vunastih mamuta. Širenjem ledenih pokrova dolazilo je i do stvaranja pojasa tundre, a tzv. mamutske stepe naseljavali su i vunasti mamuti, koji su se svojim fiziološkim osobinama prilagodili klimatskim uvjetima ledenoga doba, slično kao mošusno govedo, sob, vuk, arktička lisica, stepski bizon, golemi jelen, Saiga antilope, špiljski lav i špiljski medvjed. Kako je za časopis Meridijan pojasnila ugledna paleontologinja dr. sc. Jadranka Mauch Lenardić, tijekom pleistocena, geološkog razdoblja koje je počelo prije 2,6 milijuna godina i trajalo do prije 11.700 godina, kod nas su živjele tri vrste mamuta.

– Tzv. južni mamut živio je u doba toplije klime pa nije trebao dlaku. Zahlađenje na sjevernoj polutki dovelo je do toga da su se iz južnih mamuta razvili stepski, a poslije i vunasti mamuti. Isprva su se dobro prilagodili životu u stepama i tundrama, no klimatske promjene krajem pleistocena, zatopljenje i širenje šuma, koje je dovelo do gubitka staništa i vegetacije kojom su se hranili, smanjili su njihov broj. Populacije su se rascjepkale i na kraju izumrle, a vjerojatno je – kazala je dr. Mauch Lenardić – tome kumovao i čovjek, koji ih je lovio.

Slučajno do ostataka

Kako bilo, vunasti mamut (Mammuthus primigenius), srodnik slona, tijekom pleistocenskih ledenih doba živio je, eto, i na području između Mure i Drave. Do nalaza fosilnih ostataka dolazilo se uglavnom slučajno, pa je tako zabilježeno da je Ivan Smolek iz Donje Dubrave pronašao fosilni nalaz vunastoga mamuta na nalazištu Legrad – Sabolićev kut. Zub fosilnoga surlaša vrste Mammut borsoni pronađen je pak u rudniku Jama Maj 3 nedaleko od sela Hlapičina. Izložba u Muzeju Međimurja u Čakovcu bit će otvorena do 31. ožujka 2025. godine.

FOTO Zovu je najmanjom katedralom na svijetu, a nalazi se u Hrvatskoj: Ovo je 11 zanimljivosti koje o njoj ne znate

Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Izbor najboljih fotografija 2018., kolovoz
Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Nin: Pogled na crkvu Sv. Nikole
Foto: Dino Stanin/POSEBNA PONUDA
Nin: Turisti?ka patrola
Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Nin: Pogled na crkvu Sv. Nikole
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Čarobni trenuci u oku promatrača
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Nin: Zalazak sunca iza crke sv. Nikole
Foto: Filip Brala/PIXSELL
Nin: Zvjezdano nebo iznad Nina
Foto: Filip Brala/PIXSELL
Nin: Zvjezdano nebo iznad Nina
Foto: Filip Brala/PIXSELL
Nin: Zvjezdano nebo iznad Nina
Foto: Filip Brala/PIXSELL
Nin: Zvjezdano nebo iznad Nina
Foto: Dino Stanin/POSEBNA PONUDA
Nin: Turisti?ka patrola
Foto: Dino Stanin/POSEBNA PONUDA
Nin: Turisti?ka patrola
Foto: Dino Stanin/POSEBNA PONUDA
Nin: Turisti?ka patrola

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.