bez kupaca

Za Gaj nitko nije dao 76,4 mil. kn, radnicima tri plaće i otpremnina

Foto: M.Šantoši Pixsell
Za Gaj nitko nije dao 76,4 mil. kn, radnicima tri plaće i otpremnina
08.05.2012.
u 21:23
Radnici, njih 218, koji su prije stečaja dali otkaz, imaju pravo na naknadu za samo dva radna dana i godišnji odmor te otpremnine
Pogledaj originalni članak

Na prvu javnu dražbi za imovinu slatinskog Gaj FM-a, procijenjenu na 76,4 milijuna kuna, nije se javio nitko!

Sljedeća javna dražba, s početnom cijenom od 60  milijuna kuna, održat će se već krajem svibnja, ali već sada se pretpostavlja kako vrlo izgledno da ni tada neće biti kupaca. Vjerojatno sve dok prodajna cijena ne padne na trećinu licitiranog iznosa.  

Tristotinjak radnika koji su u rujnu prošle godine svojevoljno potpisali otkaze sredinom svibnja trebali bi, pak, od države dobiti tri minimalne plaće i otpremnine. No, to pravo ostvarit će samo 40-tak radnika, a 218 radnika, koji su prije stečaja sami dali otkaz, ostvarit će pravo na naknadu za samo dva radna dana, naknadu za godišnji odmor i otpremnine.

Druga najveća tvrtka u virovitičko-podravskoj županiji, TVIN, još se drži, ali bez potpore države neće dugo izdržati. U posljednje dvije godine otpušteno je više od 300 radnika.

– Prije dvadesetak godina Gaj je bio dvostruko jači od Tvina, a propao je zbog privatizacije i čestih promjena vlasnika. Ključ uspjeha u “Tvinu” je privatizacija, što su zaposlenici postali vlasnici tvrtke i otplatili 97 posto dionica. Unatoč tome što nismo zaduženi, što imamo najsuvremeniju visoku tehnologiju i stručnu i vrijednu radnu snagu, sve nam je teže. Nećemo izaći iz krize ako tvrtke svoje troškove ne smanje za 20 posto, ako javna poduzeća ne smanje troškove za 20 posto i ako država ne smanji svoje troškove za 20 posto. Na otvorenom smo tržištu, pa država mora povećati tečaj, koji je od 1993. zamrznut, za 20 posto. Vanjski kupci neće platiti našu neefikasnost – rekao je predsjednik županijskog HGK i direktor virovitičkog TVIN-a Ivan Slamić upozoravajući da ni dobre tvrtke, koje krizu preživljavaju na teret manjih radničkih plaća, neće moći dugo preživjeti ako se nešto ne promijeni.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.