UOČI REFERENDUMA

Zaev Makedoncima: Novo ime ili "nestabilnost"

Foto: OGNEN TEOFILOVSKI/REUTERS/PIXSELL
Zaev Makedoncima: Novo ime ili "nestabilnost"
17.09.2018.
u 07:44
Sukob je krenuo 1991. kad se Makedonija mirno odvojila od Jugoslavije i proglasila neovisnost pod imenom Republika Makedonija.
Pogledaj originalni članak

Makedonski premijer Zoran Zaev poručio je svojim sugrađanima moraju prihvatiti novo ime države ili se suočiti s "nestabilnošću" i "izolacijom" u budućnosti. 

Zaev je u razgovoru za agenciju France Presse pozvao Makedonce da na referendumu 30. rujna o promjeni imena države u Republika Sjeverna Makedonija glasaju 'za'. Tome je prethodio sporazum Atene i Skoplja o imenu Makedonije poslije nekoliko desetljeća dugog spora. 

Sukob je krenuo 1991. kad se Makedonija mirno odvojila od Jugoslavije i proglasila neovisnost pod imenom Republika Makedonija.  Grčkoj je smetalo to ime jer tvrdi kako se njime impliciraju teritorijalne pretenzije na istoimenu sjevernu grčku pokrajinu. Zbog grčkog prigovora Makedonija je primljena u Ujedinjene narode pod privremenim imenom Bivše Jugoslavenske Republike Makedonije (FYROM). Atena je zbog toga prijepora Makedoniji blokirala i put u Europsku uniju i NATO savez

Proeuropski socijalist Zaev po pitanju promjene imena ima veliku opoziciju u zemlji, većinom među nacionalistima. Pitanje na referendumu glasit će: "Jeste li za članstvo u Europskoj uniji i NATO savezu prihvaćanjem sporazuma između Republike Makedonije i Republike Grčke?". 

Anketa koju je u srpnju provela američki financirana agencija Center for Insights in Survey Research pokazala je da 57 posto ispitanika podržava promjenu

"Toliko sam čvrsto uvjeren da će referendum uspjeti da čak i ne promišljam druge opcije", rekao je Zaev za AFP. 

I europski i američki čelnici pozivaju Makedonce da prihvate novo ime jer to vide kao način da se država čvrsto stavi u zapadnu sferu i zaustavi utjecaj Rusije. Američki ministar obrane Jim Mattis u ponedjeljak stiže u Skoplje kako bi "pokazao američku podršku Makedoniji u kandidaturi za NATO i nastavak američke predanosti miru i sigurnosti u regiji", objavio je Pentagon.  

Mattis je ranije ovog tjedna otkrio kako je zabrinut zbog navodnih pokušaja Rusije da zaustavi makedonski put u NATO.  Moskva kritike odbacuje, ali protivi se širenju tog saveza na istok. Ovog mjeseca Makedoniju su posjetili i njemačka kancelarka Angela Merkel, austrijski kancelar Sebastian Kurz i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg

Podršku je dao i američki predsjednik Donald Trump u čestitki povodom makedonskog Dana neovisnosti 8. rujna na stranicama američkog veleposlanstva u Skoplju. Dogovor između Skoplja i Atene i "makedonsko članstvo u NATO-u će sonažiti sigurnost, stabilnost i blagostanje diljem cijele regije", poručio je Trump.

"Sjedinjene Države su spremne podržati Makedoniju, posebice oko nadolazećih razgovora o vašem članstvu u NATO-u", zaključio je američki čelnik.

Nakon referenduma Makedonci moraju promjenu imena potvrditi i u parlamentu promjenom ustava koja zahtijeva dvotrećinsku većinu, a potom će dogovor ratificirati i Grčka.  

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

DU
Deleted user
10:30 17.09.2018.

Svi šišaju samo mi tapkamo na mestu !

DU
Deleted user
08:48 17.09.2018.

Zbog imena će Makedonija i dalje biti suverena i samostalna država, promjenom imena postaje kolonija ili protektorat Europske trojke. Neka rade što hoće, Grčka je u Eu pa ukoliko uđe i Makedonija granice više neće biti bitne, a i Albanija je korak na ulasku u EU... Najveći je problem BiH.... gdje vrije. Najžešći napadi upravo dolaze iz BiH. Problem jest što se Hrvatska hoće povezati modernim autoputom preko Pelješca do Crne Gore preko Crne Gore do Albanije i dalje... dakle stvoriti međunarodnu autocestu kojom će se spojiti zapad i istok. BiH tu ostaje zapostavljena i izolirana i to im smeta.