NE RECIKLIRAJU DOVOLJNO

Zagreb će platiti 8,8 milijuna kuna kazne zbog otpada

Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Sisak: Vreće smeća stoje pored kontejnera koji su poluprazni
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Rijeka: Na Korzu predstavljeni pametni solarni spremnici za otpad
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Pretrpani kontejneri sa smećem na Svetom duhu
24.05.2021.
u 13:53
Riječ je o tzv. poticajnoj naknadi kojom se gradove i općine potiče da smanje količine miješanog otpada
Pogledaj originalni članak

Grad Zagreb mora platiti 8,8 milijuna kuna jer ne odvaja dovoljno komunalnog otpada. Iznos je to samo za 2019., dok će račun za 2020. doći do kraja ove godine. Riječ je o tzv. poticajnoj naknadi koju gradovi i općine moraju plaćati sukladno Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom, mjeri kojom se jedinice lokalne samouprave potiče da smanjuju količine miješanog komunalnog otpada.

Ako ne dostignu određene postotke recikliranja, moraju platiti penale Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Fond je za 2019. gradovima i općinama fakturirao čak 46,9 milijuna kuna! No ta tema baš i nije bila aktualna na lokalnim izborima. Grad Split mora platiti 3,2 milijuna, Grad Osijek 922.000, a Grad Rijeka 1,6 milijuna kuna.

Kažnjavali napredne

– Iznos poticajne naknade za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada Fond obračunava do kraja tekuće kalendarske godine za prethodnu godinu. Donosi rješenje o obvezi plaćanja poticajne naknade za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada po službenoj dužnosti, temeljem izvješća o prekoračenoj količini miješanog komunalnog otpada u odnosu na graničnu količinu miješanog komunalnog otpada za jedinice lokalne samouprave koje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja izrađuje i dostavlja do 30. studenoga tekuće godine – pojašnjavaju u Fondu.

Poticajna naknada prije nekoliko godina izazvala je revolt među gradovima i općinama koji su više ulagali u odvojeno skupljanje otpada jer su se našli u istom paketu s onima koji nisu ulagali ništa ili malo. Pojednostavljeno, nekom gradu koji je počeo s dva ili tri posto recikliranja lakše je skočiti za 20 posto u jednoj godini nego gradu koji već ima 30 ili 40 posto, pa bi, prema ondašnjoj uredbi, trebao doći na 60 posto ako želi izbjeći penale.

Naime, uredbom je propisano da je 2017. trebalo za 20 posto smanjiti nerazvrstani miješani komunalni otpad u odnosu na količine iz 2015. Neki međimurski gradovi i općine već su 2015. bili na oko 40 posto

. – Umjesto da nagrade one koji su na ovom području odmakli ispred ostalih i već sad imaju rezultate usporedive s razvijenijim zemljama EU, čini se upravo suprotno – požalili su se.

Kako bi umirila “odlikaše”, država je izmijenila kriterije, pa iznos poticajne naknade za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada za jedinicu lokalne samouprave iznosi nula kuna ako je stopa odvojenog prikupljanja za 2019. 44 posto ili više, za 2020. 52 posto ili više, za 2021. 56, a za 2022. godinu 60 posto ili više.

Prelog najbolji

Udruga Sunce iz Splita upozorila je da je u posljednje dvije godine Grad Fondu uplatio više od pet milijuna kuna. U 2019. u Hrvatskoj je nastalo 1812 tisuća tona komunalnog otpada, a stopa odvojenog prikupljanja na razini cijele zemlje iznosila je 37 posto. Najuspješniji je grad Prelog, slijede Krk, Koprivnica, Čakovec, Buzet, Varaždin, Cres...

Milan Ivkošić

Desnica prijeti da će otkriti tko stoji iza Tomaševića. Zasad znamo da je to oko 150.000 zagrebačkih birača

Zbog gotovo sigurne pobjede Tomaševića od svega je toga važnija njegova izjava: “Nedostaje nam još pola koraka da oslobodimo ovaj grad od korupcijske hobotnice”. Ta frazetina, koja ga čini sličnim svim izbornim pobjednicima, znači masovno smjenjivanje kadra u Zagrebu gdje god bude moguće, i masovno “naseljavanje” ljevičarskog kadra koji će činiti novu “hobotnicu”

Na dnu liste su Glina, Hrvatska Kostajnica, Korčula, Obrovac, Opuzen... U Zagrebu je stopa odvajanja otpada iznosila oko 17 posto, u Splitu četiri, Rijeci 16, a u Osijeku 29 posto. Najveće stope oporabe komunalnog otpada prikupljenog u jedinicama lokalne samouprave zabilježene su u Međimurskoj županiji – 43,6 posto.

VIDEO Skandal u austrijskoj bolnici: Pacijentu amputirali pogrešnu nogu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

DA
darwil
14:21 24.05.2021.

Šta nam je sve ostavio Bandić i još neznamo gdje kako i zašto je nestao.

Avatar Oneill
Oneill
14:42 24.05.2021.

Ništo me ne čudim mi na Krku imamo dobar sustav odpada vode i smeća plaćam godišnje sve skupa 7000 Kn a kad vidim kad Zagrebčani stignu u njihove stanove bacaju kartone i ostalo smeće pokraj kontenera i ne stanu autom kako treba nako kroz prozor samo bace iznimke svaka čast.

CR
crna.rupa
14:22 24.05.2021.

Neće platiti Zagreb, platit će građani ili iz proračuna ili nekim novim nametom. Pokojni kriminalac nas ebe i dalje. Treba ga izbaciti s Mirogoja pa neka ga nosi tko mu dobar.