Zbog tristo kuna mita napravljeno je 40.000 kuna sudskih troškova, a prema presudi vijeća zagrebačkog Županijskog suda, kojim je predsjedao sudac Vladimir Pavleković, solidarno ih moraju platiti četvorica optuženika – dvojica policajaca Željko Marković i Vladimir Vinski, optuženi za traženje mita, te dvojica vozača Roko Josip Cerjan i Božidar Tomeković, koji su bili optuženi za davanje mita. Istom presudom Marković je nepravomoćno osuđen na godinu i deset mjeseci zatvora, a Vinski na godinu i 11 mjeseci zatvora.
Snimani razgovori
Dvojici vozača izrečene su uvjetne kazne pa je tako Tomeković osuđen uvjetno na 10 mjeseci uz rok kušnje od tri godine, a Cerjan uvjetno na osam mjeseci uz rok kušnje od tri godine.
Riječ je o ponovljenom suđenju jer je prvu, osuđujuću presudu Vrhovni sud ukinuo, odredivši novo suđenje. Sporne su bile snimke tajno snimljenih razgovora koje su nastale kad je policajcima u službeni automobil postavljen skriveni mikrofon. Kako su oni tvrdili da nisu krivi, Vrhovni je sud naložio da se u ponovljenom suđenju provede i vještačenje glasova osoba snimljenih skrivenim mikrofonom.
Tajno praćeni
Čim je počelo preslušavanje snimaka, bilo je jasno da je riječ o optuženicima, tim više jer se točno znalo kada su njih dvojica koristila automobil sa skrivenim mikrofonom. Uz to su ih kolege tajno pratili, kako ne bi došlo do eventualne zabune.
Prema USKOK-ovoj optužnici njih su se dvojica, kao policajci zaposleni u Dugom Selu, još 2006. dogovorila da će tražiti mito od vozača.
Tako su 15. ožujka u 11.30 zaustavili Cerjana. Vozio je prebrzo pa im je ponudio 200 kuna mita da ga puste bez kazne. Dvadesetak minuta kasnije zbog istog prekršaja zaustavili su Tomekovića.
On im je za “oproštaj” kazne ponudio 100 kuna mita, što su oni i prihvatili.
Zbog 300 kuna mita osuđeni će platiti 40 tisuća kuna troškova!
FOTO KVIZ: Ovo su jedni od najljepših europskih gradova, možete li ih prepoznati po jednoj fotografiji?
Europa je poznata po svojoj arhitekturi, ljepoti i povijest, ima nekolicinu gradova koji oduzimaju dah
Zašto običan espresso košta u Zagrebu i do dva eura, a u Italiji 1,30 eura: 'Ovo su bile prve naznake da se događa nešto čudno'
Lovrinčević: Strani vlasnici na periferiji EU pokušavaju zadržati status koji gube na azijskom tržištu i u SAD-u i pokušavaju izvući što više novca s periferije, a periferija smo mi. Nacionalne vlasti i regulatori trebali bi braniti građane i poduzeća od drastičnog izvlačenja profita
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
sad je najgore što će ljudi komentirat da je to samo 300 kuna. nije točno jer tko zna koliko su oni prije uzeli mita ili koliko bi uzeli da ih se nije otkrilo. tako me živcira dok sažaljevaju dilere jer kao prodao je drogu samo za 100 kuna i to ne zaslužuje zatvor, a ne razmišljaju koliko je prodao prije toga ili koliko će još prodati za 100 kuna.