U zadarsku opću bolnicu prije desetak dana “ušao je” i nadzor ministarstva zdravstva pa je slučaj optužbe za “krađu specijalizacije” dobio dodatnu dimenziju nakon što se podsjetimo za cijeli slučaj zainteresirao i USKOK. Zadarsku bolnicu tužila je naime mlada zadarska liječnica Marija Krpina tražeći da se poništi odluka o izboru specijalizacije iz neurologije. Ona tvrdi da je odluka o izboru donesena nezakonito i riječ je vjerojatno o prvom slučaj da je žalba mladih liječnika na odabire kandidata za specijalizaciju završila na sudu. No, sudski postupak je privremeno stao.
Naime, Toni Primorac, zastupnik mlade liječnice koji je tužio bolnicu i zbog odluke Upravnog vijeća Bolnice o odbijanju prigovora koji je podnesen u žalbenom roku te zbog diskriminacije tužiteljice po društvenoj pripadnosti nas je obavijestio da su svi pozvani svjedoci za sutrašnje ročište spriječeni. - Trebala je svjedočiti specijalizantica na čiji smo se izbor žalili i članovi povjerenstva na čije smo se kriterije žalili. Razloge otkazivanja ne znam, a nastavak je zakazan za 2.lipnja - rekao nam je u telefonskom razgovoru Toni Primorac i potvrdio informaciju da je od ministarstva zdravstva obaviješten da je temeljem njegova zahtjeva u zadarsku bolnicu nedavno došao i nadzor ministarstva zdravstva koji bi trebao provjeriti je li izabrana specijalizantica iako s godinu dana duže studiranja od tužiteljice bila protežirana i radi li uistinu na odjelu neurologije u svojstvu specijalizantice iz neurologije bez odobrenja ministarstva. Upit za potvrdu ove informacije zatražili smo i od bolnice u Zadru i od ministarstva zdravstva.
Podsjetimo, Primorac tvrdi da bolnica kandidatkinji koja je na kraju dobila specijalizaciju nije umanjila bod na godine studiranja.
- To je kriterij Pravilnika o mjerilima za prijam specijalizanata koji je u postupku natječaja za specijalizacije donijelo Ministarstva zdravstva – godine studiranja vrednuju se s maksimalno 6 bodova, a za svaku godinu produžetka studija daje se minus 1 bod. S tim bodom prednosti tužiteljica bi svakako morala biti izabrana za specijalizaciju koju je, međutim, dobila liječnica kojoj taj bod nije oduzet. Povjerenstvo to nije napravilo, a napravili su to na istom natječaju za kandidate za još dvije specijalizacije kojima su oduzeti bod ili dva na godine studija. U natječajnoj je proceduri razgovor s kandidatima na kojem se može dobiti od 1.5 do najviše 7.5 bodova. Toliko je dobila izabrana kandidatkinja, dok je tužiteljica dobila 1.5 bod – istaknuto je u najavi suđenja, a na ročištu je odvjetnik mlade liječnice istaknuo kako jedino na natječaju za neurologiju bolnica nije uzela bodove od kćeri voditeljice neurologije Anamarije Mrđen, čija je kći i pobijedila na natječaju za neurologiju.
- Da se primjenjivao isti kriterij, izabrani kandidat bila bi Marija Krpina. Edi Karuc, zamjenik ravnatelja opće bolnice, bio je član svih natječaja i stoga mu nije bilo nepoznato da se u ovom slučaju odstupa od primjene pravilnika. Više puta bio je pozvan da se bez pravnog puta poništi natječaj. Ivana Mrđen već je počela raditi na odjelu u svojstvu specijalizanta neurologije iako to ne smije bez dozvole odnosno dekretom Ministarstva zdravstva. Tužiteljica je o svemu obavijestila i Ministarstvo zdravstva te tijela za hitni nadzor i inspekciju u općoj bolnici Zadar – istaknuo je na prošlom ročištu Toni Primorac, odvjetnik liječnice koja je tužila zadarsku bolnicu.
- Moja kći nije pobijedila zato što sam ja voditeljica. Ja sam svojoj kćeri otegotna okolnost. Moja kći krvavo je radila za specijalizaciju –rekla je između ostalog voditeljica neurologije doktorica Anamarija Mrđen na prošlom ročištu. Edi Karuc također tvrdi da nije bilo pogodovanja u izboru, a odvjetnica bolnice tvrdi da se upravu bolnice maltretiralo s brojnim mailovima odnosno porukama. Suđenje se nastavlja 2. lipnja.