NOVA AKCIJA POLICIJE I EPPO-a

Zbog sumnje u subvencijsku prevaru uhićene dvije osobe, među njima i poduzetnica koja je i lani bila uhićena

Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Zbog sumnje u subvencijsku prevaru uhićene dvije osobe, među njima i poduzetnica koja je i lani bila uhićena
02.10.2024.
u 15:54
Što se tiče razloga za lanjsko uhićenje Vanje G., nju i njezine suosumnjičenike EPPO je lani sumnjičio za djela počinjena od veljače 2015. do listopada 2023. Vanju G. se sumnjičilo da je kao vlasnica i direktorica tvrtke, s ostalo troje osumnjičenika dogovorila da će podnijeti zahtjev za dodjelom bespovratnih sredstava Europske unije za poljoprivredu u sklopu natječaja Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva vrijednog 2, 5 milijuna eura (19,3 milijuna kuna)
Pogledaj originalni članak

Dvije osobe uhićene su na području PU primorsko - goranske  u koordinaciji s Uredom europskog javnog tužitelja (EPPO)  jer ih se sumnjiči  za  subvencijsku prevaru. Kako je šturo priopćila policija  riječ je o "realizaciji zadnje faze kriminalističkog istraživanja subvencijske prijevare u sklopu natječaja Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava”, koji je raspisala hrvatska Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Tijekom dana trebale su biti obavljene pretrage nakon čega će osumnjičenici biti dovedeni u ured EPPO-a u Zagreb radi ispitivanja, nakon čega će se EPPO odlučiti  hoće li protiv njih tražiti određivanje istražnog zatvora.

Prema neslužbenim informacijama uhićen je jedan odvjetnik te Vanja G., koja je bila uhićena i u studenom lani. Tada su s njom bile uhićene još tri osobe, a osim njih četvero, pod istragom je bila i njezina tvrtka, također zbog sumnje u subvencijsku prevaru i pranje novca. Nakon lanjskog uhićenja Vanja G. je jedno vrijeme bila u istražnom zatvoru, a za sad nije jasno je li riječ o nastavku te istrage ili o novim kaznenim djelima.

Što se tiče razloga za lanjsko uhićenje Vanje G., nju i njezine suosumnjičenike EPPO je lani sumnjičio za djela počinjena  od  veljače 2015. do listopada 2023. Vanju G. se sumnjičilo da je kao vlasnica i direktorica  tvrtke, s ostalo troje osumnjičenika dogovorila da će podnijeti zahtjev za dodjelom bespovratnih sredstava Europske unije za poljoprivredu u sklopu natječaja Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva vrijednog 2, 5 milijuna eura (19,3 milijuna kuna). Natječaj je bio sufinanciran sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj  u iznosu od 85 posto, te sredstvima iz državnog proračuna u iznosu od 15 posto.
Sumnjalo se da je Vanja G. u ime svoje tvrtke podnijela prijavu u kojoj je neistinito navela da njezina tvrtka ispunjava obvezne uvjete prihvatljivosti.

Konkretnije, radilo se o tome  da je prilikom prijave na natječaj njezina tvrtka bila  obavezna posjedovati, kako navodi EPPO, financijske sposobnosti za realizaciju poljoprivrednog projekta za koji su tražena nepovratna sredstva EU. To je traženo jer je bila riječ o potpori koja se isplaćuje kao  refundacija samostalno uloženih sredstava. Osim toga tražio se i dokaz da nema sukoba interesa, odnosno da prijavitelj ne posluje s dobavljačima, a tražio se i dokaz da se onaj tko se javlja na natječaj kontinuirano bavi razvojem poljoprivredne proizvodnje  najmanje pet  godina. Drugima riječima Vanja G. je trebala dokazati da  njezina tvrtka uzgaja bademe i smokve najmanje pet godina te da ima i neka vlastita sredstva. Ona je, kako se sumnja, sve to u prijavi navela, no ništa od tih uvjeta nije ispunjavala.

Da bi pokazala kako je njezina dokumentacija uredna, sumnjalo se da je Vanja G. uz pomoć ostalih osumnjičenika, svojoj prijavi priložila lažna dokumentaciju, na temelju koje je Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju isplatila njezinoj  tvrtki  ukupno 1,5 milijuna eura (11,3 milijuna kuna). Nadalje, Vanju G. se sumnjičilo i  da je potom povremeno podizala  u gotovini dio tih subvencija s računa svoje tvrtke. Da bi prikrila nezakonite tijekove novca,  usmjerila je dio tog novca, kaže EPPO, na druga povezana trgovačka društva te zatim osobno ili posredstvom  suosumnjičenici podizala novac u gotovini. Vanja G. je o svom projektu i planiranoj sadnji smokvi i badema u  kolovozu 2017. najavila u Dubrovačkom listu.

- Mogu potvrditi da smo krenuli u realizaciju projekta podizanja jednogodišnjih nasada badema i smokava na otocima Jakljan i Šipan. Ovaj projekt vrijedan je 18 milijuna kuna, a sufinanciran je iz fondova EU i hrvatskog proračuna u iznosu od 15,5 milijuna kuna. Koliko god zahtjevno bilo uzgajati smokve na pustom otoku, odlučili smo se za ekološki uzgoj koji će svojom raznolikošću maksimalno očuvati postojeću vegetaciju. Vjerujem da ćemo uspjeti jer smo strastveni oko ovog projekta - kazala je tada Vanja G. za Dubrovački list.
Zemlja na kojoj je ona planirala saditi te voćke bila je crkvena, jer joj je Dubrovačka biskupija dala u zakup 300.000 četvornih metara, o čemu je 2015. sklopljen ugovor. Temom nasada smokvi se svojevremeno bavio i portal Dubrovački insajder, koji je izvještavao je Vanja G. tražila zakup i državne zemlje, da su  2017. prijavili sadnju badema i smokava, povukli sredstva iz EU fondova, no da do 2022. na spomenutom zemljištu nisu zasadili  bademe i smokve  za koje su dobili spomenute potpore. Dubrovački insajder je navodio i da ja ne spomenutom zemljištu trebalo biti više tisuća stabala, no bilo je svega nekoliko mladih smokava.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

OT
otrovnijezik
18:42 02.10.2024.

Neka AP objasni EPPO-u da je to kod nas sve po zakonu a ukoliko ne vjeruju neka pitaju Ustavni sud.

XY
XYZ52
18:02 02.10.2024.

Nema toga nigdje u svijetu, kao sto se mulja i krade u Hrvatskoj. Poznata sveucilista kao Harward i Cambridge trebaju otvoriti katedru kako se mulja i izigravaju zakoni u vlastitoj zemlji. Studenti bi isli na studijsko putovanje u Hrvatsku da vide na licu mjesta, na raznim primjerima kako to izgleda.

TR
tratincica68
17:48 02.10.2024.

A koja ce tek prevara bit na porez na nekretnine.auuuuuu.zato za 3 godi opet za nas glasat.obecajemo manje penzije i manje place.bit ce bolje u 28 stoljecu.