NAJVEĆI IZAZOV U POVIJESTI

Živimo na dug: Što ćemo jesti 2050. – proteini, žitarice i ugljikohidrati u piluli

Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Živimo na dug: Što ćemo jesti 2050. – proteini, žitarice i ugljikohidrati u piluli
04.09.2021.
u 15:58
Želimo li da buduće generacije ljudi i drugih životinja imaju svoje stanište na ovome planetu, neizbježno je da što prije krenemo u smjeru prestanka konzumacije mesa, mlijeka, jaja i meda i okrenemo se uzgoju biljne hrane koja će nam osigurati održivost globalnog prehrambenog sustava i biološku raznolikost

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadžaj s potpisom.

Mjesečni pristup - 39 kn/mj

Pristup Večernji Premium sadržaju do otkazivanja, mjesečna naplata

  • Prvi mjesec 9 kuna (samo za nove korisnike)


Komentari 18

Avatar TvojUjko
TvojUjko
16:03 04.09.2021.

Jest cemo ono sto sami si posadimo u vrtu ili njivi, a ne biti lijen, a znam ih mnoge, koji lopatu nebi zabili u vrt i pojeli domacu rajcicu nego kupuju i dalje smece uvozno po ducanima, a zemlja u korovu, pregospodili smo se.

Avatar Mali Berica
Mali Berica
16:15 04.09.2021.

2050. jesti ćemo meso, a do njega ćemo doći lukom i strijelom.

SI
sisavac
18:07 04.09.2021.

Haha, da, biljna hrana... Čovjekov strelovit uspon započeo je baš sa većom konzumacijom mesa. Ne sa blitvom. Kognitivne sposobnosti su direktno povezane sa prehranom u par generacija. Izraelci dokazali na primjeru svojih kibuca, u kojima su neki jeli samo vegetarijansku hranu. Generalno su svi u obitelji imali ozbiljna pomanjkanja bitnih proteina, vitamina, unatoč tome što su normativno u hrani imali dovoljno. Ali organizam to ne preuzima tako. Možete pojesti korpu zelenila, a željeza ćete manje dobiti nego od jednog malog šnicla. Bez životinjskih masti većina vitamina ne ulazi u tijelo. Kad bi svi prešli na vegetarijansku prehranu, ovaj planet bi bio premali. A gdje su onda površine za životinje?!