Kolumna

'Zombi' tvrtke moraju propasti

Foto: Lu Yang/XINHUA/PIXSELL
GERMANY-FRANKFURT-ECB-PRESS CONFERENCE-DRAGHI
Foto: Britta Pedersen/DPA/PIXSELL
Award of the Federal Cross of Merit - Draghi
20.12.2020.
u 12:40
Bude li novac loše uložen, protraćen, dug će postati neodrživ, jer ulaganja neće proizvesti rast. Bude li dobro uložen, doći će do ekonomskog rasta i državni dug neće biti dodatan teret.
Pogledaj originalni članak

Postoji drugi val ne samo pandemije već i ekonomske krize. Globalna ekonomija približava se litici. U prvom valu poduzeća su bila u krizi likvidnosti, a u drugom nailaze na problem nesolventnosti. Temu o obnovi poduzeća poslije pandemije predstavio je na sastanku zemalja G30 bivši predsjednik Europske banke Mario Draghi.

Ulazi se u novo razdoblje u kojem će se morati birati što spasiti, a što pustiti da propadne, što bi moglo duboko izmijeniti ekonomiju. Do sada je sve dobro učinjeno, kaže, ali ulazimo u mnogo osjetljiviju fazu. “Tko će odlučivati koje kompanije treba spasiti?”, pita se Draghi. Ova kriza bez presedana izazvala je veliku konfuziju i već je stavila u teško iskušenje državne proračune. Jednostavnih recepata nema i ne može se preporučiti koju ekonomsku politiku slijediti.

“Postoji opasnost o stvaranja velikog broja ‘zombi’ tvrtki”, kaže Draghi. Ta će poduzeća jedva preživljavati uz državnu pomoć, što će samo još više utjecati na državni dug. Možda je bolje takva poduzeća pustiti da propadnu, s tim da se ljude u njima zbrine, nego ih umjetno održavati na životu. S druge strane treba pomoći tvrtkama koje bi mogle napredovati i na taj način potaknuti ekonomiju. Vjerojatno će vlade morati odlučivati o opstanku pojedinih poduzeća.

Još jedno od ključnih pitanja odnosi se na državne dugove i ulaganja. Održivost državnog duga u nekoj zemlji bit će ocijenjena na temelju ekonomskog rasta, dakle na temelju načina na koji će biti uložena sredstva plana Next Generation EU. Bude li novac loše uložen, protraćen, dug će postati neodrživ, jer ulaganja neće proizvesti rast. Bude li dobro uložen, doći će do ekonomskog rasta i državni dug neće biti dodatan teret.

Osim toga, budu li državna ulaganja dobro usmjerena, privući će i privatne ulagače. Sve se čini jednostavno, ali izbor će biti težak, posebno u vezi s tim koja poduzeća pustiti da propadnu, a koja spasiti. Već su, primjerice, propale mnoge avionske kompanije i propast će i mnoge druge. Koje tvrtke u Hrvatskoj nemaju perspektivu? Ekonomija više nigdje neće biti kao prije pandemije.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.