Pripovjedaonicom božićnih priča za djecu u subotu, s početkom u 11 sati, počet će i adventski program zagrebačkog Etnografskog muzeja. Uz izložbu "Hrvatski Božić: jaslice Danijela Šimunovića" koja će se u prostorima zgrade na Trgu Mažuranića moći razgledati od 1. prosinca do 2. veljače 2025., pripremili su i brojna edukativna i zabavna događanja, među kojima je i ciklus koncerata "Došli smo vam kolendati!", ali i šetnja kroz izložbu „Intimni prostori svakodnevice” te stalni postav narodnih nošnji Hrvatske uz predstavljanje božićnih običaja. Utorak je pak rezerviran za koncert "Složno braćo zapjevajmo, gospodara pozdravjajmo", u sklopu kojega će, s početkom u 19 sati, ansambl tradicijske glazbe MUZA izvesti niz tradicijskih napjeva pjevanih u božićnom razdoblju s naglaskom na živu glazbenu tradiciju pjevanja pjesama i kolendi iz različitih mjesta u Dalmaciji te ostalih dijelova Hrvatske u kojima je bogata glazbena božićna tradicija još prisutna. Predstavljene napjeve članovi ansambla naučili su preslušavajući terenske zapise pokušavajući na taj način rekonstruirati glazbeni ugođaj kakav je moguće doživjeti u malim sredinama tijekom božićnog razdoblja, a voditelj kolegija i ansambla je Joško Ćaleta.
Radionica izrade tradicijskoga božićnog nakita kinča za odrasle, u organizaciji Udruge „Magda i Luisa” iz Madžareva na raspredu je 7. prosinca, od 11 do 13 sati. Kinč je naziv za ukrase izrađene od krep-papira i žice u obliku cvijeća kojima se u božićno doba ukrašava dom te božićno zelenilo u sjeverozapadnim krajevima Hrvatske. Izrada kinča zaštićena je kao kulturno dobro na Listi zaštićenih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija. Istog dana, s početkom u 12 sati, posjetitelji će imati priliku uz stručno vodstvo obići izložbu „Intimni prostori svakodnevice” kao i stalni postav narodnih nošnji Hrvatske uz predstavljanje božićnih običaja, a obilazak je na rasporedu i 11., 14. te 18. prosinca. Dan kasnije na rasporedu je, s početkom u 11 sati, predstava "Dnevnik uspomena moje bake" u izvedbi Teatra Puna kuća, dok je 10. prosinca rezerviran za kamišibaj priču i likovnu radionicu "Snjegović" u organizaciji Udruge Kozlići. Istog dana održat će se i koncert "Na dobro nan Božić dojde!" u izvedbi renomiranog ansambla „Pučki pivači Katoličkog bogoslovnog fakulteta (KBF-a)“ koji na svojem repertoaru ima niz napjeva božićnog razdoblja, a kojim će predstaviti bogatu, živu izvedbenu tradiciju pjevanja hrvatskih božićnih pjesama i kolendi iz Dalmacije te ostalih hrvatskih krajeva. Naslov koncerta prvi je stih kolede iz Neviđana na otoku Pašmanu koja je postala svojevrsnim prepoznatljivim zvukom božićnog razdoblja kroz izvedbe brojnih hrvatskih vokalnih sastava, ansambala i zborova.
Koncert "Evo smo Van zdravo došli!" održat će se 17. prosinca s početkom u 19 sati, a u sklopu kojega će Ansambl Harmonija Disonance izvesti niz napjeva i kolendi božićnog razdoblja u tradicijskom duhu kakav su tijekom svojih terenskih istraživanja imale prilike upoznati od svojih kazivačica. Naslov koncerta, početni stih kolende iz Vinišća kod Trogira, sugerira da će velik broj primjera biti s područja Južne Hrvatske. Dinarsko, jadransko i centralno hrvatsko područje koje su u svojim istraživanjima obuhvatile, obiluju primjerima žive prakse koje će svojim glasovima članice ansambla pretočiti u vrsnu izvedbu. U nedjelju, 22. prosinca, na rasporedu je pak kamišibaj priča "Šeširi za kipove", tradicionalna japanska kamišibaj priča koja govori o starcu koji večer uoči Nove godine pokušava prodati jedinu vrijednost u kući, lijepu tkaninu, kako bi uspio organizirati barem nekakav doček novog ljeta. Priča govori o dobrim djelima koja su uvijek u životu nagrađena, a nakon priče slijedi likovna radionica izrade božićnih čestitki. Program je namijenjen djeci u dobi od pet do deset godina.