Svjetski, a naše! Rečenica je to kojom se baš uvijek može opisati doživljaj koji vas prožme kada prisustvujete koncertu Ansambla Lado. Pretposljednjom izvedbom maestralnog programa pod nazivom "Ladom po svijetu", u kojemu je večeras uživala zagrebačka publika u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski, pokazali su majstorsko ovladavanje tradicijskim plesovima iz Lijepe naše, ali i drugih naroda i zemalja. Bogati program sastojao se od napjeva poznatog ciklusa Pjesme naroda Europe, ali i novih koreografija, plesnih i glazbenih djela.
Na pozornicu Lisinskog doveo je i neke koreografske klasike koje je Lado posljednji put izvodio krajem osamdesetih godina 20. stoljeća, a izvedena je i obnovljena koreografija Pod goro to Kaninovo – rezijanski plesi. Premijerno su pokazana i tri plesno-glazbena djela čije autorstvo potpisuje koreografkinja Tina Vrtar Stipić, skladatelj Krešimir Seletković i kostimografkinja Martina Ptičar.
>>VEZANI ČLANCI:
Riječ je o atraktivnim koreografijama karakternih plesova, podvrstom klasičnog baleta, a koji svoje korijene vuku iz narodnih plesova, nadahnute talijanskim, španjolskim i mađarskim folklorom. Tako su se na pozornici Lisinskog večeras mogli čuti veseli taktovi svima omiljenih linđa i drmeša, sjetna makedonska pjesma Zajdi Zajdi, mađarska Rapsodija, talijanska Tarantela, španjolska Hota... A pljesak publike u ritmu tradicijskih plesova bio je pravi dokaz da je Lado i ovog puta oduševio poklonike žanra.
-Ovaj koncert poseban je i zato što je riječ o još jednoj uspješnoj suradni ansambla Lado i Večernjeg lista. Radi se o netipičnom programu za naše izvođače, ali ideja je da se otvaramo drugim izvedbenim umjetnostima. Nazvao bih to zanimljivim izletima Lada u druge žanrove kako bismo pokazali velike izvođačke mogućnosti, svestranost i talent naših članova-poručio je umjetnički voditelj plesnog ansambla Krunoslav Šokac. Posljednji koncert Lado po svijetu održava se u matičnoj kući ansambla na Trgu Republike Hrvatske i to 6. listopada u 19 sati, u sklopu manifestacije Dani europske baštine „Živa baština“.