Od petka Podsused je na nogama. Mještani tog kvarta, već drugi dan zaredom bili su na javnoj tribini o izgradnji reciklažnog dvorišta građevinskog otpada u prostoru nekadašnje cementare.
Nedjeljnu su tribinu organizirali građani, a jučerašnju predsjednik Vijeća Gradske četvrti Podsused – Vrapče Dejan Kljajić. Rezultat: prepune dvorane u kojima gotovo svi žele izreći svoje mišljenje i reći zašto se ne slažu s tim planom.
‘Neopasan građevinski otpad’
Hoće li biti prašine, buke, prometnog zagušenja, ne gradi li se to dvorište preblizu kućama, zanimalo je građane koji su nekoliko puta ponovili da im se ne odgovara na pitanja. Voditelj Geotehničkog katastra u Gradskom uredu za strategijsko planiranje i razvoj grada Goran Mazija rekao je da će se na prostoru cementare odlagati isključivo neopasan materijal koji kemijski ne reagira te ne sadrži azbest. Objašnjava da će se otpad zbrinjavati zbog sanacije klizišta Kostanjek, jednog od najvećih u Europi.
– Riječ je o građevinskom otpadu, šljunku, pijesku i kamenu kojim će se sanirati Kostanjek. Ovo je reciklažno dvorište jednako štetno za okoliš koliko su štetne naše kuće. Jedina je alternativna ovom projektu to da grad iz proračuna kupi tri milijuna kubika materijala za sanaciju – rekao je Mazija, na što je publika povikala neka se onda to napravi.
– Vi govorite o građevinskom otpadu, a mi ovdje ne želimo ni građevinski ni bilo kakav drukčiji – čulo se iz publike u kojoj se pojavio i transparent “Moj kvart nije odlagalište otpada”.
Ivica Rovis, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Grada, opisuje razloge sanacije klizišta.
– Bilo kakva izgradnja ondje nije moguća dok se ne sanira to klizište – objašnjavao je Rovis, a kako je govorio, građani su podizali glasove i čekali red na postavljanje pitanja. Odgovorima nisu bili zadovoljni pa su se počeli nadmudrivati i svađati s govornicima na tribini, uz povike “bravo” i pljesak za gotovo sva pitanja publike.
Stanovnici Podsuseda već su dugo nezadovoljni odnosom Grada prema njima.
– Nekad se govorilo da će na prostoru cementare biti obrtnička zona, a danas neka kućanstva u kvartu još nemaju ni kanalizaciju. U našem bi se kvartu trebali graditi bazeni i škole, a ne da postanemo centar za odlaganje otpada iz pola grada. Bojimo se da će nam ovaj projekt zagušiti prometnice, a mehanička obrada stvoriti dodatnu buku i onečistiti okoliš – govori Štefica Rodić, vijećnica Mjesnog odbora Perjavica-Borčec.
Mladi prijete odlaskom
No, nisu svi protiv odlagališta.
– To vam je tako, gdje god najavite bilo što što ima veze sa smećem, svi će vam se buniti. Mislim da je jedino rješenje uvoz najsuvremenije tehnologije koja bi pomogla da građani osjete čim manje negativnih posljedica – govori nam u Podsusedu jedan umirovljenik. Oni pak koji se protive projektu, predlažu niz rješenja koja imaju samo jedan zajednički nazivnik, da se otpad zbrinjava izvan Podsuseda. Dio ih predlaže gradnju malih odlagališta otpada i reciklažnih dvorišta ravnomjerno raspoređenih po gradu, dok dio smatra da valja napraviti jedno, veliko odlagalište otpada izvan Zagreba.
U priču su se uključili i mladi, a studentica Lucija Boras toliko je razočarana da nije sigurna želi li ostati u Hrvatskoj.
– Ne preostaje nam ništa drugo nego da se odselimo iz ovog kvarta.
Ni nakon druge tribine građani u Podsusedu nisu se smirili. Kažu da će ići do kraja pa ako bude trebalo i prosvjedovati. Jer, dosta im je prašine u kojoj su, dok je cementara radila, desetljećima živjeli.
Neka Bandić to smeće reciklira u svom Kozari Boku...Istočni dio Zagreba izgrađuje a na zapad grada bi odvozio smeće, e neće moči...