OTVARA SE VEČERAS

Nova izložba u Arheološkom muzeju: Razgledajte nalaze iz doba od 7. do 5. tisućljeća prije Krista

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Nova izložba u Arheološkom muzeju: Razgledajte nalaze iz doba od 7. do 5. tisućljeća prije Krista
22.10.2024.
u 16:00
Otvorenje gostujuće mađarske izložbe „Prva naselja – izgubljeni svijet mlađeg kamenog doba jugoistočnog Podunavlja“ na kojoj će publici biti predstavljeni najznačajniji rezultati velikih multidisciplinarnih znanstvenih istraživanja koja se provode deset godina, zakazano je za 19 sati
Pogledaj originalni članak

Neki od najznačajnijih arheoloških nalaza koji datiraju iz doba od 7. do 5. tisućljeća prije Krista, a koja su rezultat velikih istraživanja provedenih početkom 21. stoljeća u južnom Podunavlju, u Mađarskoj, od danas će se moći razgledati u zagrebačkom Arheološkom muzeju. S početkom u 19 sati otvara se ondje gostujuća mađarska izložba „Prva naselja – izgubljeni svijet mlađeg kamenog doba jugoistočnog Podunavlja", a postav će za posjetitelje ostati otvoren do 1. veljače. 

– Tijekom 7-5. tisućljeća prije Krista značajne promjene transformirale su živote društava na Balkanu i u srednjoj Europi. Nekadašnje lovačko-sakupljačke (mezolitičke) zajednice postupno su naučile i ovladale neolitičkim dostignućima Bliskog istoka, poput poljoprivrede, stočarstva i izrade keramike. Sve te inovacije donijele su ne samo tehnološke promjene, već i značajne promjene u načinu života i društvenim strukturama. Najupečatljivija karakteristika toga bila je pojava stalnih naselja s velikim brojem keramičkih ulomaka i drugih artefakata. U 2000-tima tijekom velikih zaštitnih arheoloških iskopavanja provedenih u južnom Podunavlju, u Mađarskoj (županije Baranya, Tolna i Somogy) otkriveno je nekoliko značajnih arheoloških nalazišta iz svih razdoblja neolitika (7. - 5. tisućljeće pr. Kr.). Budući da je ovo područje do tada bilo neistraženo, ova su nalazišta otvorila nove perspektive za istraživanja – kažu iz muzeja. 

VEZANI ČLANCI: 

UZ BESPLATAN ULAZ

Etnografski muzej sutra slavi veliku obljetnicu: Na programu predstava za klince, koncert 'Zvuci Mediterana'...

U sklopu programa, s početkom od 13 sati, organizira se i okrugli stol „Prve zaposlenice u zagrebačkim muzejima”, a na kojemu će se, u povodu velike obljetnice, okupljenima prezentirati dio povijesti muzeja koji je dosad bio zanemaren. Tom prigodom predstavit će izložbeni projekt pod nazivom "Histerija zaborava" u kojem prvi put zajedno sudjeluju četiri velika zagrebačka muzeja, a uz Etnografski to su i Arheološki, Hrvatski školski muzej te Muzej za umjetnost i obrt

Arheolozi iz Instituta za arheologiju HUN-REN istraživačkog centra za humanističke znanosti već gotovo deset godina rade na znanstvenoj analizi ovih lokaliteta. Suvremenim istraživačkim metodama kao što su arheogenetika, arheologija krajolika, geofizička i nedestruktivna istraživanja te radiokarbonsko datiranje, pokušavaju pronaći odgovore na pitanja o tehnološkim, ekonomskim i društvenim promjenama koje su se dogodile u regiji.

Autori izložbe, koju uz Arheološki muzej i HUN-REN istraživački centar organizira i Institut za arheologiju iz Budimpešte, su Csilla Gáti, János Jakucs, Tibor Marton, Krisztián Oross, a financirana je sredstvima Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija. Arheološki muzej možete posjetiti od utorka do subote od 10 do 18 sati, a cijena ulaznica je 5 eura za odrasle, dva manje za učenike, studente i umirovljenike, dok obiteljska ulaznica stoji 10 eura. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.