Proljeće je stiglo i na tržnicu Dolac. Klupe prodavača zelene se od ranoproljetnih kultura i nema čega nema. Stigle su šparoge, medvjeđi luk, potočarka, mladi špinat... U ribarnicu su se vratile i srdele, ali po novoj cijeni od 30 kuna po kili što je kod mnogih izazvalo nezadovoljstvo jer su sada deset kuna skuplje no što su bile lani u ovo doba, prije početka divljanja cijena.
Na svom štandu dočekao nas je i Dalmatinac Ivo Marić. Možda ga se sjećate, prije nekoliko tjedana ispričao nam je svoj recept za raštiku na dalmatinski što ga je pretvorilo u pravu internet senzaciju. Ovoga puta, podijelio je s nama jednostavan recept za juhu od povrća, ali i objasnio zašto je dalmatinsko maslinovo ulje bolje od onog istarskog.
-Ovo je jedan brzinski recept za juhu od povrća namijenjen damama koje su u žurbi i nemaju vremena za kuhanje, a žele se hraniti zdravo. Treba vam jedna brokula, dva krumpira, koraba i mrkva. Narežite ih na kocke, stavite kuhati s malo soli papra i maslinovog ulja. Kada povrće omekša, dodajte tijesto i to vam je to- ispričao je. Tajna ove juhe je u kvalitetnom maslinovom ulji, veli.
-Bez dobrog uja, nema ništa- ističe Marić.
-A koje je bolje ulje, istarsko ili dalmatinsko?- pitamo.
-Kažu da je bolje u Istri, a oni kupe masline s Brača. Pola litre je sto kuna kod njih, a kupuju masline na Braču. Kažu da što je ulje žešće, to je kvalitetnije, ali žešće uje uništi ribu i ona ne valja kasnije. Ja uje radim samo od oblice pa bude pitko, lipo i nije jako. Kada je jako onda pali, kašljucaš i uništiš ribu, ni turisti ga neće kada je prežestoko. A kažu da je bolje ulje s više kiseline. Stari ljudi u Dalmaciji su stavljali masline u more da ubije gorčinu, sad kažu nakon analize da to ne valja. Sve što je starinsko sada više ne valja, sad je sve moderno i uglavnom lošije nego prije- zaključio je Marić.
Istra u svakom slucaju!