Kolumna

U vremenu kada je 'dnovinar' postalo kao dobar dan, profesija stradava tamo gdje bi najmanje smjela

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zagreb: Ekipa Radio Studenta na Fakultetu politi?kih znanosti
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Na Fakultetu političkih znanosti otpočeli građevinski radovi
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zagreb: Ekipa Radio Studenta na Fakultetu politi?kih znanosti
19.07.2023.
u 08:45
"Video Killed the Radio Star” pjevali su The Buggles još 1979. o smrti medija koji su do danas sahranili stotine puta, kako u svijetu tako i u Lijepoj Našoj.
Pogledaj originalni članak

Ovih dana pogrebni marš i tužna truba zasvirala je i na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti gdje budući novinari, po svemu sudeći, neće moći učiti o radijskom novinarstvu na trećoj godini preddiplomskog jer su jednoglasnom odlukom Fakultetskog vijeća ukinuta dva izborna kolegija na mnogima omiljenom usmjerenju.

Izazvalo je to očekivanu pobunu među sadašnjim, ali i bivšim studentima, no i otvorilo brojna pitanja o medijskoj profesiji, struci, zanimanju, nazovite kako hoćete. Naime, govorimo i slušamo kako je novinarska struka spala na niske grane već godinama i kako se svatko može baviti ovim poslom, kovanica “dnovinar” postala je kao dobar dan u komentarima gotovo svakog članka.

U tom i takvom okruženju gdje krivci za ratove, pandemije i svakojake krize nisu oni koji su ih uzrokovali, već novinari koji o njima izvještavaju, potez zagrebačkog fakulteta samo otvara vrata da sutra kada, iziritirani nekim dijelom radioprograma, nazovete radiopostaju i kažete im kako nemaju pojma, možda prvi put budete i u pravu jer za razliku od drugih profesija radijski novinari svoje znanje u Hrvatskoj više nemaju gdje stjecati, barem formalno.

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zagreb: Ekipa Radio Studenta na Fakultetu politi?kih znanosti

Urušavanjem obrazovanja, ne urušavamo nešto danas, već urušavamo budućnost i to u najkritičnijem trenutku kada je povjerenje u medije, prema svim istraživanjima, nikada manje. Pa se stoga s pravom studenti pitaju, hoće li po istoj logici sutra na red doći i smjer televizije jer – tko pak to danas gleda, a još prije toga i tisak jer nas ionako odavna nitko ne čita.

Dekan uvjerava će se i dalje moći učiti o svim medijima pa i radiju te da su kolegiji suspendirani dok se ne ostvare adekvatni uvjeti. S druge strane, jednako su bolna, ali ruku na srce realna obrazloženja da problem nije nastao od jučer te da je kvaliteta studija, konkretno radijskog smjera ispod razine, a integracija s matičnim Radio Studentom nedovoljna. No, to nikako ne može biti opravdanje ukidanja jer, pobogu, kada imate zanokticu na prstu, nećete dati amputirati ruku.

POVEZANI ČLANCI:

Nije to ni dobar izgovor jer zadatak uprave je da osigura kvalitetne uvjete, a ne da ukida kolegije tvrdeći da tamo nema tko raditi, a pritom ne želi angažirati vanjske djelatnike. I pogrešno je banalizirati, neće studij sutra propasti, ali umjesto korak naprijed, ovo je sedam koraka unatrag.

O novinarstvu učimo da je javno dobro, a takvo mora i ostati. Na to nas obvezuje i činjenica da u zemlji imamo oko 150 radijskih postaja i tradiciju od gotovo 100 godina. Ne želimo čuti: “Halo, halo ovdje nije više radio (Zagreb)”, ne želimo da radijska melodija koja prati naše svakodnevne trenutke, postane pozadinska buke društvene propasti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.