Prije četrdeset godina Intel Corporation predstavio je prvi komercijalno dostupan mikroprocesor na svijetu – Intel 4004 – i tako započeo digitalnu revoluciju. Iako većina ljudi nije nikada vidjela mikroprocesor, uređaji koji ih sadrže toliko su integrirani u svakodnevni život da su postali nezamjenjivi.
Mikroprocesori su “mozak” računala, poslužitelja, telefona, automobila, fotoaparata, hladnjaka, radiouređaja, televizora i mnogih drugih svakodnevnih uređaja. Za brzo širenje mikroprocesora uvelike je zaslužno Intelovo neumorno praćenje Mooreova zakona, kojim se predviđa brzina razvoja silicijske tehnologije. Mooreov zakon kaže da će se otprilike svake dvije godine gustoća tranzistora na poluvodičima udvostručiti te da će se pritom povećati funkcionalnost i performanse, a smanjiti troškovi. Tijekom proteklih četrdeset godina taj zakon postao je osnovni poslovni model u poluvodičkoj industriji.
Nova era Mooreova zakona
Tako, primjerice, u usporedbi s modelom Intel 4004 današnji procesori Intel Core druge generacije nude više od 350.000 puta bolje performanse, a svaki tranzistor koristi otprilike 5000 puta manje energije. U istom se razdoblju cijena tranzistora smanjila otprilike 50.000 puta.
Budući procesori proizvedeni Intelovim 22-nanometarskim proizvodnim procesom pojavit će se u sustavima koji na tržište izlaze sljedeće godine, a nudit će još energetski učinkovitije performanse zahvaljujući Intelovim revolucionarnim 3D tranzistorima Tri-Gate u kojima se koristi nova struktura tranzistora. Ti su inovativni tranzistori uvod u novu eru Mooreova zakona te omogućuju novu generaciju inovacija u širokoj paleti uređaja.
Kada promotrimo sve promjene koje su se dogodile od predstavljanja mikroprocesora, pomisao na budućnost i brzi nastavak te digitalne revolucije potaknut daljnjim razvojem mikroprocesorske tehnologije ostavlja bez daha.
Nagovještaj novog vremena
- Broj inovacija koje nas očekuju tijekom sljedećih četrdeset godina dostići će ili čak prestići sve inovativne aktivnosti koje su se odigrale tijekom posljednjih 10.000 godina ljudske povijesti - izjavio je Justin Rattner, Intelov glavni tehnološki direktor.
Takve inovacije u tehnologiji čipova uvod su u vrijeme u kojima će računalni sustavi biti svjesni onoga što se događa oko njih te predviđati ljudske potrebe. Ta će mogućnost iz temelja promijeniti način na koji radimo s informacijskim uređajima i uslugama.
Kad već želite educirati čitaoce sa informacijama zar ne možeto malo opširnije i preciznije. Osim toga na slici gore je osmobitni 8008 koji je izašao godinu kasnije. Eh Večernji treba vam baš večernja škola. hr.wikipedia.org/wiki/Intel_4004