I/O i WWDC

Mali, manji i najmanji. Google protiv Applea

tehno
Foto: Reuters/PIXSELL
1/2
16.06.2015.
u 11:15

Google je predstavio sijaset aplikacija i uređaja baziranih na ovom operativnom sustavu, a koliko je u stvari dominantan na tržištu potvrdio je i sam Apple svojom prvom Android aplikacijom u povijesti

U razmaku nekoliko dana upoznali smo nove proizvode i koncepte dviju najvećih svjetskih tehnoloških tvrtki te dobili uvid kako usmjeravaju svoj razvoj. Radi se, naravno, o Googleu i Appleu odnosno njihovim I/O i WWDC konferencijama. Obje konferencije imale su isti broj posjetitelja (5000), mjesto održavanja (San Francisco) i duljinu otvarajućeg Keynotea (2 sata) koje smo mogli gledati u prijenosima uživo.

Apple Worldwide Developers Conference ili skraćeno WWDC, jedna je od onih tehnoloških konferencija za koju ne morate biti developer kako bi joj se unaprijed veselili. Nije čak bitno ni da li u džepu imate iPhone ili Galaxy, radite li na PC-u ili Mac-u. WWDC je zanimljiv svima koji iole prate tehnološke trendove i vole potrošačku elektroniku. Tim iz Cupertina se svake godine potrudi napraviti show kako bi nastavili 25 godina dugu tradiciju predstavljanja revolucionarnih proizvoda i sjajnih 'keynote' govora Stevea Jobsa, kolokvijalno poznatih kao 'SteveNoteovi'.

Keynote makinacije tehnoloških giganata započele su još tamo u osamdesetim godinama prošlog stoljeća kada je krenulo veliko rivalstvo između Apple-a i Microsoft-a tj. Jobsa i Gatesa. Rivalstvo u svakom pogledu poslovanja i filozofija pa tako i u prezentaciji i otvaranju velikih tehnoloških konferencija. 30 godina kasnije, Apple je još uvijek tu. I šou je još uvijek tu, ali u ringu je drugi oponent - Google! Tvrtka koja oko sebe stvara auru svjetskog samaritanca. Volim Google, oni su genijalci i luđaci u pozitivnom smislu,ali me ponekad plaši njihova moć i infiltracija u naše živote. Jesu li njihove namjere baš toliko benevolentne koliko tvrde? To je ipak tema za neku drugu priču.

Vratimo se na netom održane konferencije. Bilo je podosta objava s obje strane tako da ću se osvrnuti samo na one (meni) najzanimljivije.

Obje tvrtke predstavile su nove varijante operativnih sustava za mobilne uređaje. Android će se uskoro zvati 'M', a iOS dobiva svoju devetu inačicu. Ni jedan ni drugi nisu predstavili ništa revolucionarno, ali oba su ispunila zadaću rafiniranja postojećih sustava. Tako imaju daleko bolje performanse, web iskustvo, potrošnju baterije... Google predstavlja 'Now on Tap' koji bi trebao biti kontekstualni pandan Appleovoj 'Siri'. Obje tvrtke su odavno shvatile važnost e-commercea i mobilnog plaćanja, pa su tako osvježile svoje Android Pay (ex Wallet) odnosno Apple Pay te im povećale raspoloživost šireći se na nove lokacije i svjetska tržišta.

Google je predstavio Brillo i Weave - operativni sustav za 'internet of things'. Ako niste upoznati s tim terminom, najbolje će vam ga dočarati tzv. pametne kuće, u kojima su razni uređaji u kućanstvu međusobno povezani. To je 'internet of things' - mreža uređaja koji međusobno komuniciraju bez potrebe za ljudskom interakcijom. Pametne kuće su najočitiji primjer ove platforme, no kako kaže Googleov potpredsjednik Sundar Pichai: ”Mogućnosti su nepregledne!” Brillo je esencijalno 'ogoljeni' Android koji tiho i uz malu potrošnju nenametljivo upravlja uređajima. Weave je svojevrsni jezik za sporazumijevanje između uređaja, interneta i vašeg telefona. 'Internet of Things' je postao izuzetno popularan kod developera i IT zanesenjaka, ali je još uvijek dosta fragmentiran i nedovoljno zaokružen. Ako Google odradi ovaj projekt onako kako samo on to zna, mogli bi napokon imati sustav koji ima smisla i jednostavan je za korištenje.

U Appleovom taboru me je ponajviše oduševila nova funkcionalnost za iPad - multitasking! Napokon ćemo moći podijeliti ekran na dva dijela i istovremeno raditi u dvije aplikacije. Time iPad efektivno prestaje biti pomagalo u radu i brzo mjesto za zabavu te postaje ozbiljno računalo. Pogotovo nakon hardverskog ‘boosta’ koji je prošle godine dobio iPad 2. Za developere ovo znači kako mogu kreirati aplikacije za iPad ne razmišljajući o prikazivanju iste samo vertikalno ili horizontalno, već responzivno. Za korisnike ovo znači da im iPad može zamijeniti prijenosno računalo čak i ako trebaju raditi neke zahtjevnije poslove. Tu je i nova ‘picture in picture’ funkcionalnost, odn. možete istovremeno gledati video u malom prozoru i čitati vijesti u velikom prozoru. Ostaje pitanje hoće li Apple u budućnosti primjenjivati ‘split screen’ i na svojim iOS uređajima. iPhone 6 već sad ima dovoljno velik ekran tako da ta teza ima smisla. Vrijeme će pokazati.

Iako je prošlo tek godinu dana od predstavljanja Apple Watcha, na jesen ćete ga moći nadograditi s novom inačicom operativnog sustava - OS 2. Developeri sada imaju pristup senzorima i kontrolama pametnog sata što znači da ćemo uskoro imati nativne aplikacije rađene ciljano za Apple Watch. Takve aplikacije rade brže i imaju puno više mogućnosti od onih ‘iskopiranih’ s iOS platforme. Druga bitna nadogradnja je ‘tetherless’ wi-fi signal, tj. sada se možete sa svojim ručnim ‘gadgetom’ spojiti direktno na wi-fi konekciju bez potrebe prvotnog spajanja na iPhone. Ispravljeno je i ono na što su se korisnici najviše žalili - nemogućnost odgovora na e-mail iz samog sata. Ovaj je segment potrošačke elektronike (wearable - ‘nosiva tehnologija’) još u ranoj fazi i smatra ga se više kao zgodnu igračku, a manje kao iskoristiv komad tehnološke opreme. Apple je ozbiljno shvatio izazov i čini se kako ćemo uskoro svoje pametne telefone (sa svim funkcionalnostima) nositi na ruci umjesto u džepu. Ne zaboravimo da i Google u ovom segmentu ima svoju gamu proizvoda (Android Wear), a tu je i začetnik trenda Pebble, tako da ne sumnjam kako nas u budućnosti čekaju zanimljive stvari u ovom segmentu.

Uz pametne satove vežu se i pametne naočale (Google Glass), ali i virtual reality naglavni uređaji. Ako se sjetimo, prošle je godine Google predstavio Cardboard - jeftinu tehnologiju virtualne realnosti (VR) za mase. Ove su godine poboljšali sami dizajn kartona koji se lakše sastavlja (u samo tri poteza) i u kojeg se sada može umetnuti pametni telefon s ekranom veličine do 6 inča. Po njihovim riječima, Cardboard se sada može koristiti s bilo kojim telefonom. Zašto izdvajam ovu vijest? Jer je Google predstavio Jump - platformu otvorenog koda za virtualnu stvarnost. To je u biti struktura u koju se umeće 16 kamera (već je objavljeno partnerstvo na relaciji GoPro - Google) koja može snimati 3D video u 360 stupnjeva (ovo možda zvuči komplicirano ali pogledajte sliku uređaja i bit će vam sve jasno).

Gledajući takav video s odgovarajućom opremom imat ćete osjećaj kao da ste uistinu na lokaciji koju vidite. Kod ovakvih koncepata uvijek je problem bio doprijeti do širokog kruga publike. Google s time nema problema jer su vlasnici najvećeg svjetskog video servisa - YouTube-a na kojem će se uskoro moći gledati i VR sadržaj. Koncept Cardboard + Jump bi u budućnosti mogao promijeniti način pristupa snimanju i konzumiranju videa.

Za kraj svog keynotea, kao najveću vijest, Apple je ostavio - Apple Music. U osnovi to je iTunes u oblaku. Za deset dolara mjesečno možete u svakom trenutku slušati bilo koju pjesmu iz kolekcije, koja je golema. Tim su potezom stvorili najvažniji glazbeni player u industriji i vjerojatno upropastili dan čelnicima Spotifyja i Deezera. Apple Music je ujedno i globalna radio postaja imena - Beats 1. Emitirat će se u više od 100 zemalja diljem planete, s DJ-ima u New Yorku, Los Angelesu i Londonu. Tako playliste neće generirati elaborirani algoritmi nego ljudi od krvi i mesa. Apple Music je i svojevrsna društvena mreža na kojoj će se glazbenici i producenti moći povezati i dijeliti svoje uratke. Oko ovog zadnjeg sam pomalo skeptičan, jer Apple nema blistavu prošlost što se tiče društvenih mreža (Apple Ping), ali ako nešto dobro zna to je glazba! I siguran sam kako je Apple Music već sada budućnost glazbe i glazbene industrije. Isto tako vjerujem kako ćemo na WWDC 2016 vidjeti sličan scenarij s videom! Apple ima već svoj AppleTV box uređaj. Isto tako ima i najveću playlistu multimedijalnog sadržaja na svijetu - iTunes store. Ako odluče promijeniti model naplate filmova i serija i okrenuti se video streamingu na bazi pretplate - pionir streaming videa, Netflix, naći će se u velikim problemima.

Pri kraju prezentacije izrečen je jedan podatak koji je mnogima možda prošao ispod radara, a vrlo je znakovit.. Apple je za svoj Music rekao da će biti dostupan za Mac, iOS i AppleTV uređaje, ali i da će krajem godine biti dostupan kao Android aplikacija! Ovime Apple efektivno priznaje kako je Android postao jednostavno prevelik da bi ga se ignoriralo te da moraju izaći iz svog mikrokozmosa ako žele imati utjecaj na tržištu. Music time postaje prva Appleova Android aplikacija! Vrlo zanimljiv podatak za tvrtku koja je dosad bila sama sebi dovoljna i konkurente je obično omalovažavala i spominjala ih jedino kada je trebalo 'pljuvati' po njihovom dizajnu i funkcionalnostima. U 39 godina postojanja samo su se tri proizvoda našla izvan Apple ekosustava i to na Windowsima - iTunes, QuickTime te iCloudDrive.

Neovisno o uspjehu Apple Musica, ovaj je potez zacementirao poziciju Androida kao mobilnog kralja. Isto tako ilustrira pozitivan trend koji se već neko vrijeme događa u tehnološkoj industriji - ‘cross-platforming’ odn. pristup online aplikacijama na bilo kojem uređaju. Microsoft već neko vrijeme gura filozofiju 'mobile first, cloud first', a o Googleu i njihovim pogledima na ovu tematiku je deplasirano iznova ponavljati. Čini se kako će ipak na kraju najviše benefita imati krajnji korisnici jer će im biti olakšan prijelaz na drugačiji uređaj a imat će i širi spektar servisa na korištenje.

I tako su dvije najveće tehnološke konferencije prohujale i ostavile nas da razmišljamo o onome što smo vidjeli i što nas čeka u budućnosti. Rekao bih da je zvijezda konferencija bio - Android! Google je predstavio sijaset aplikacija i uređaja baziranih na ovom operativnom sustavu, a koliko je u stvari dominantan na tržištu potvrdio je i sam Apple svojom prvom Android aplikacijom u povijesti. Ove su se godine I/O i WWDC održale gotovo jedna iza druge i u mojoj glavi stvorile sliku jedne ogromne konferencije koja nagovještava kako ulazimo u doba fuzije. U doba neprimjetne prožetosti tehnologije s našim svakodnevnim životima. SF filmovi s kraja prošlog stoljeća polako postaju realnost. Razlika je jedino u tome što nam više ne trebaju scenaristi jer su novi režiseri današnjice - developeri! Nema više alegorija i linearne naracije, postoje samo nule i jedinice.

Foto: Alcatel

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije