Od njega možete napraviti sendvič, jesti ga kao prilog uz, primjerice, kajganu, koristiti ga gao podlogu za razne slatke ili slane namaze, a guštat ćete i ako ga jedete bez ičega. Ne sadrži aditive, konzervanse ni umjetna bojila, a na popisu sastojaka nema ni kvasca, što ga čini puno zdravijim od, primjerice, bijelog kruha. Iako mu je cijena čak 16,66 eura po kilogramu, proteinski kruh, otkako je prije nekoliko godina postao dio stalne ponude, u pekarnici Kuraž na zagrebačkom Dolcu pravi je hit.
– Na našim stolovima najčešće je bijeli kruh koji nema nutritivnih beneficija, a proteinska verzija čista je suprotnost koju biraju ljudi koji brinu za svoje zdravlje, sportaši, ali i oni koji žele skinuti koji kilogram ili jednostavno probati nešto novo – kaže vlasnica pekarskog obrta Monika Galic. Kao i sve svoje proizvode peku ga u krušnoj peći, za razliku od brojnih drugih vrsta proteinskog kruha koji sadrže proteine isključivo biljnog podrijetla, njihov sadrži i one životinjskog.
VEZANI ČLANCI:
– U izradi ne koristimo ni brašno, već samo svježi sir, jaja i sjemenke, zbog čega on zakonski ne pripada pod vrstu kruha, te je u cijenu uključen i PDV od 25 posto. O zdravstvenim benefitima ne bih htjela previše govoriti, to ostavljam medicinskim stručnjacima, ali svakako je puno zdravija verzija od običnog bijelog kruha – ističe Monika.
I tanka šnitica je dovoljna, dodaje, da ne ostanete gladni jer izuzetno je zasitan, zbog čega je i idealan saveznik u gubljenju kilograma, a u pekarnici na Dolcu, osim kilograma, možete kupiti i štrucu od 300 grama koja stoji pet eura.
Možete ga napraviti i kod kuće, a proces izrade je jednostavan. Pomiješaju se svi sastojci, odnosno svježi sir, zobene pahuljice, jaja, sjemenke suncokreta, buče i chie, soda bikarbona te sol. Smjesa se izlije u kalup za pečenje, a peče se pola sata na 180 stupnjeva.
VIDEO Kušali smo delicije stranih radnika: 'Na prvi griz čine se kao uobičajeni začinjeni slaniš, a onda vas preplavi pikantnost'