U svom posljednjem ovogodišnjem izdanju godine, EuroNCAP je testirao sigurnost 11 automobila. Njih osam - Volkswagen ID.7, BMW serije 5, Mercedes-EQ EQE SUV, BYD Tang, Kia EV9, XPENG G9, Smart #3, BYD Seal-U - okitilo se s maksimalnih pet sigurnosnih zvjezdica. Honda ZR-V, Hyundai Kona i VinFast VF8 dobili su po četiri zvjezdice za sigurnost. Većina automobila testiranih u ovom krugu su električni modeli, u skladu s aktualnim smjernicama Europske komisije, no iz EuroNCAP-a upozoravaju na i dalje rastuću potražnju vozača za težim, snažnijim i višim automobilima koji ne samo da ugrožavaju druge vozače, već i imaju negativan učinak na okoliš. Od 11 ocijenjenih novih automobila, samo tri teže manje od dvije tone, a samo jedan, Smart #3, klasificiran je kao mali obiteljski automobil. No, vozači se osjećaju komfornije i sigurnije u većim autima, te je razumljivo da će za svoj novac birati ono za što misle da je bolje za njih.
S druge strane, Europa forsira aute na struju pa vozači problem sa skromnijim dosegom pokušavaju riješiti odabirom modela s većim, pa time i težim baterijama. Rastuća potražnja za električnim vozilima otvorila je, pak, i mogućnosti za nove sudionike na europskom tržištu, konkretno, za kineske proizvođače koji su jaki upravo na polju električnih automobila. Njihovi modeli u ovoj su, posljednjoj ovogodišnjoj turi crash testova europskog sigurnosnog programa, mahom dobili po pet zvjezdica. No, prvi je put testiran i automobil iz Vijetnama, VinFast. On se svrstao u red automobila s četiri sigurnosne zvjezdice, uz japansku Hondu i korejski Hyundai.
VEZANI ČLANCI:
Vijetnamski startup za električna vozila VinFast nedavno je, naime, lansirao svoj prvi model u Europi, veliki SUV s pet sjedala VF8, koji je prvi VinFast koji je ikada testiran u sklopu EuroNCAP programa. Automobil je postigao ocjenu četiri zvjezdice – a ne maksimalnih pet – jer su mu ocjenjivači zamjerili nedovoljno robustan sustav potpore na sjedalima. Konkretno, u simulaciji bočnog sudara glave vozača i suvozača udarile su jedna u drugu, kad suvozača nije bilo vozač je gornjim dijelom tijela ‘zaronio’ na suvozačevo sjedalo. Ipak, njegovi sustavi za zaštitu djece i ranjivih sudionika u prometu, poput pješaka i biciklista, pokazali su se dobrima.
Tehnički bi triba bit naplaćivan, kombinacijom umnoška koeficijenata, mase i "konja"!!! Pa da tehnički za Toyotu IQ, košta 50tak eura, a za Mercedesa od 3 tone, i 500ks, 10 000€!! To bi s vrimenom pomelo tenkove s ceste, i okrenilo trend prema sve lakšim i štedljivijim vozilima..