Slučaj Agrokor

Adris: Upitno je treba li roll-up kreditorima dati pravo glasa

Ante Vlahović
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
1/3
29.01.2018.
u 08:42

Adris Grupa koju vodi Ante Vlahović uspjela je u postupku osporavanja pod upitnik staviti 10 milijardi kuna tražbina

Nakon što je u petak Trgovački sud u Zagrebu vjerovnike Agrokora podijelio u pet skupina, ne smiruju se negativne reakcije. U ovom trenutku dva velika vjerovnika – ruski Sberbank koji od Agrokora potražuje 1,1 milijardu eura te skupina obvezničara – nemaju pravo birati tko će ih predstavljati u vjerovničkom vijeću.

Prve je iz igre izbacio izvanredni povjerenik Ante Ramljak, a druge Adris Grupa koja je u postupku osporavanja uspjela pod upitnik staviti 10 milijardi kuna tražbina. Unatoč neslužbenoj informaciji da Adris Grupa s obvezničarima pregovara o povlačenju osporavanja, rovinjska je kompanija za Večernji list objasnila da osporavanje nije bilo tek taktički potez.

– U proces smo ušli s namjerom da pokrenemo raspravu o tome daju li tražbine koje su prestale postojati zbog pretvaranja u roll-up kredit pravo glasa u postupku izvanredne uprave – poručili su iz Adrisa. Naime, vjerovnicima koji su sudjelovali u roll-upu stara su potraživanja dobila prvenstvo naplate.

– Adris je osporio tražbine vjerovnika koji sudjeluju u roll-up kreditu od 8. lipnja 2017. u dijelu u kojem su im prijavljene tražbine podmirene roll-upom. Adris nije ni u kakvim formalnim dogovorima s drugim vjerovnicima, ali ćemo ustrajati na zaštiti svojih potraživanja pravnim sredstvima, a bavljenje ovom temom ostavit ćemo najboljim pravnim stručnjacima – službeni je stav kompanije koju vodi Ante Vlahović. Naglašavaju i da Adris Grupa nije zastupljena u privremenom vjerovničkom vijeću, koje još vodi glavnu riječ u Agrokoru iako je zakonom predviđeno ustrojavanje stalnog vjerovničkog vijeća. A cijeli prošli tjedan bio je usredotočen upravo na omjer snaga u vijeću koje se možda i ne uspostavi.

Naime, Trgovački sud je nakon osporavanja Ramljaka i vjerovnika utvrdio 31 milijardu kuna nespornih tražbina. Ostalih 26,5 milijardi kuna bit će predmet brojnih parnica. Do petka se primaju žalbe, a tek kada ih Visoki trgovački sud riješi, što se može dogoditi u idućim tjednima, otvara se prostor za pokretanje parnica. Parnice pak isto mogu trajati tjednima, odnosno gotovo je nemoguće očekivati da će utvrđivanje svih tražbina uz žalbe i ostale sudske postupke završiti do 10. travnja, do kada je na snazi lex Agrokor.

Zato bi se moglo dogoditi da vjerovnici čije su tražbine unutar 31 milijardu kuna odlučuju o izgledu i konačnom nacrtu nagodbe. To nikako ne znači da oni mogu uime svih nagodbu izglasati, ali je krojenje iznosa otpisa i redoslijeda naplate vrlo bitno jer pred ostale vjerovnike stavlja dvojbu – naplatiti dio ili potjerati Agrokor u stečaj.

Komentara 3

DU
Deleted user
09:05 29.01.2018.

Koalicija hdz+hns+pupavac+bandić uvijek može donijeti lex agrokor 2.0 i produžiti agoniju.

Avatar Ivo Hrvatina
Ivo Hrvatina
09:02 29.01.2018.

Ako uspijemo obmanuti i prevariti Ruse za posuđeni novac možda spasimo Agrokor. Madžare nismo uspjeli pokrasti i posle presude EU arbitraže koju čemo skupo platiti oni ostaju svoji na svome u Ini.

ST
stefj
09:48 29.01.2018.

Stvar je vrlo jednostavna, vjerovnici se moraju dogovoriti ili cijeli sustav ide u stečaj. Ako se dogovore, možda uspiju nešto duga izvući, ako ne, neće izvući ništa... Čak i ako se dogovore i Agrokor nastavi živjeti kao koncern, pitanje da li će se naći kreditor, te ako se nađe, hoće li uspjeti pozitivno poslovati... A roll-up kreditori moraju učestvovati u odlučivanju jer su i ušli u cijeli proces financiranja uz taj uvjet. Nisu došli bacati novce u bunar, nije to državni proračun...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije