Ako ne bude upisan u bazu podataka ARKOD, koja evidentira stvarno korištenje poljoprivrednog zemljišta na temelju digitalnih ortofoto karata, nijedan poljoprivrednik ulaskom Hrvatske u EU neće dobiti ni centa poticaja.
Ulaskom u EU, poticaji poljoprivrednicima isplaćivat će se, naime, na temelju veličine obrađenog zemljišta, no primjena ARKOD-a, kako bi se dobila jasna slika koliko se zemljišta u RH koristi za poljoprivrednu proizvodnju, počet će i prije, 2011. godine, najavio je na današnjoj konferenciji za novinare ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petar Čobanković.
Digitalizirano već više od 60 posto zemljišta RH
Projekt ARKOD, koji je započeo u srpnju 2009., stajat će 130 milijuna kuna - 70 milijuna kuna državnog novca, a 50 milijuna iz pretpristupnih fondova EU i kredita Svjetske banke - a na godišnjoj će bazi održavanje sustava stajati 30 milijuna kuna. Svaki poljoprivrednik moći će u sustavu putem aplikacije na web stranicama vidjeti svoje zemljište. Do sada je digitalnim ortofoto kartama pokriveno već više od 60 posto ukupne površine Hrvatske.
ARKOD je, čulo se danas, nadogradnja Upisnika poljoprivrednih gospodarstava, kojega uspostavlja resorno ministarstvo te Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u kojoj je trenutačno, preraspodjelom poslova u ministarstvu, Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji i Hrvatskom zavodu za poljoprivredno savjetodavnu službu na regionalnoj i lokalnoj razini, zaposleno 370 radnika.
No, kako je Vlada za proces pridruživanja EU odobrila nova zapošljavanja, u tijeku je natječaj za još 67 djelatnika te ravnatelja i zamjenika ravnatelja Agencije za plaćanje, a drugi krug zapošljavanja kreće u kolovozu. U njoj bi u konačnici trebalo raditi ukupno 510 radnika. Master plan Agencije Vlada bi trebala odobriti na sutrašnjoj sjednici, kazao je ministar Čobanković.
Europska komisija već dala zeleno svjetlo za reformu poticaja
Zeleno svjetlo ministarstvu je već dala Europska komisija, kao i za koncept reforme direktnih plaćanja u poljoprivredi za razdoblje od 2010. do 2013. godine, koji će na dnevni red Vlade idući tjedan, a bit će osnova za usklađivanje potpora u poljoprivredi sa zajedničkom poljoprivrednom politikom EU-a.
Uspostava ARKOD-a i reforma direktnih plaćanja, naglasio je Čobanković, i te kako su važni za zatvaranje 11. poglavlja s EU (poljoprivreda i ruralni razvitak). Do ljeta se očekuje zatvaranje 12. poglavlja, koje se tiče sigurnosti hrane, veterinarske i fitosanitarne zaštite, a otvaranje 13. poglavlja - ribarstvo, ministar očekuje na međuvladinoj konferenciji 19. veljače.
- Poglavlje 11. bit će najteže, kao i drugim zemljama pristupnicama. No, nadam se da neće biti kočnica Hrvatskoj za ulazak u EU i da ćemo se maksimalno izboriti za dobrobit hrvatske poljoprivrede - kazao je Čobanković.