Profesor Massimo Massa nedavno je u Zagrebu održao predavanje u sklopu programa Advanced Program in Business, u organizaciji Instituta za inovacije. Profesor Massa predaje u poslovnoj školi INSEAD, gdje je i direktor Centra financijskih podataka. Specijaliziran je za proučavanje biheviorizma u financijama s ciljem shvaćanja socijalnih, kognitivnih i emocionalnih faktora na ekonomske odluke.
Kako emocionalne i bihevioralne implikacije utječu na donošenje financijskih odluka?
Utječu na donošenje financijskih odluka, pogotovu u slučaju hedge fondova koji ulažu na tržište jer su i oni sami subjekt pristranosti. Ulagači su također izloženi pristranosti, određenim vlastitim sklonostima u donošenju odluka na tržištu, a hedge fondovi onda takvo što od ulagača iskorištavaju. Takve implikacije također utječu na način na koji investitori polažu novac u privatne banke te način na koji ti bankari utječu na investitora da ulaže na racionalniji i iracionalniji način. Svi su igrači na tržištu podložni tim pristranostima te je pitanje na kraju dana preživljavaju li na tržištu oni igrači koji su najmanje pristrani.
Zašto je važno promatrati investitore i s bihevioralne strane?
Ako se investitor ponaša u skladu s određenim pristranostima, tada je lako predvidjeti njegovo ponašanje, što je korisno u vremenima kada je na tržištu loša situacija. Postoji jako malo alata kojima bi se razumjelo što će se događati s tržištem, a bihevioralni pristup upravo omogućava shvaćanje kompletnog tržišta.
Koje su glavne promjene vezane uz upravljanje imovinom?
U smislu pristranosti, nije se mnogo toga promijenilo. Industrija je još u procesu iskorištavanja pristranosti. Jedan od zanimljivih trendova je taj što se sada sve više iskorištavaju pristranosti visoke frekvencije, što znači da se pokušava shvatiti kako se investitori ponašaju iz sekunde u sekundu.
Zašto je upravljanje rizikom postalo toliko važno?
Nakon nedavne krize, ljudi su počeli shvaćati da je brojna imovina koju su smatrali sigurnom, u stvari bila nesigurna. Upravljanje rizikom postalo je važno zato što se prije vuklo mnogo rizičnih poteza koji se nisu uopće smatrali rizičnima. Investitori su ulagali novac u fondove za koje nisu smatrali da su rizični, a ispostavilo se da su bili veoma rizični. Upravljanje rizikom postalo je jedna od najvažnijih i ključnih stvari u prepoznavanju takvih situacija.
Možete li kroz te pristupe dati neke usporedbe europske i američke ekonomije?
Nema ih puno, a najbitnija je ta da je američko tržište puno transparentnije i tamošnji su investitori spremniji zauzeti pozicije na tržištu, koje je i efikasnije od europskog, na kojem su više toga definirale vlade. Treba shvatiti da europski problem, izuzev Engleske i Nizozemske, leži na bankarskom sustavu jer se odluke ne mogu donijeti kada bankama upravljaju vlade.