Europska agencija za vrijednosnice i tržišta (ESMA) upozorila je početkom tjedna na opasnosti ulaganja u inicijalne ponude kriptovaluta (inicial coin offerings) – internetsko prikupljanje kapitala – uz napomenu da je neregulirano, netransparentno, podložno oscilacijama i nije tehnološki testirano. Zaboravili su dati objašnjenje zašto već dulje vrijeme propuštaju dati pravni okvir za korištenje blockchain tehnologije i kriptovaluta.
Odvojio blockchain
Da je bitcoin je golemi špekulativni balon, smatra i Nouriel Roubini, poznatiji kao dr. Propast, američki makroekonomist sa sveučilišta New York koji je predvidio da će pad vrijednosti nekretnina u Americi dovesti do krize. Roubini je u nedavnom intervjuu u Business Insideru upozorio na rizik koji nose kriptovalute nad kojima, smatra, nema kontrole, niti imaju uporišta u realnoj ekonomiji, za razliku od blockchaina, platforme na kojoj bitcoin počiva i na kojoj se bilježe sve transakcije, kriptografski zaštićene.
– Odvojio bih blockchain od bitcoina. Blockchain kreira golemi potencijal za povećanje produktivnosti u mnogim tvrtkama i ta je tehnologija nešto jako dobro. Ali bitcoin i ostale digitalne valute nešto su posve drugo. Uz bitcoin se stvara gigantski špekulativni balon – uvjeren je Roubini.
Incident s ethereumom
Ekonomist smatra da kriptovalute nisu sigurno sredstvo plaćanja ni dobar način čuvanja kapitala. Kaže da ne postoje fundamentalni razlozi koji bi opravdali cijenu bitcoina koji se “hrani sam sobom”, a koriste ga i kriminalci za svoje transakcije. Prognozira da će ga mnoge zemlje maknuti u ilegalu, kao nedavno Kina, te da će nove regulative koje bi se trebale usvojiti označiti njegov kraj. Dok on to govori, svoju je kriptovalutu izdala Rusija, MMF najavljuje da razmišlja o njoj, a na istu je ideju došla i Estonija, no šef Europske središnje banke Mario Draghi nije baš dobro reagirao na najavu pa su, izgleda, odustali. No Draghi se svojedobno izjašnjavao i protiv eura kao zajedničke valute... O potencijalnom riziku svjedoči nedavni incident vezan uz ethereum – nepažljivi je korisnik slučajno izbrisao pristupni kod, nakon čega je blokiran pristup 280 milijuna dolara vrijednosti te kriptovalute. I za ovo je ulaganje presudno povjerenje u onoga tko stoji iza izdanja i projekata u koje se ulaže: ICO-i su u 2017. udeseterostručili vrijednost kriptovaluta: tržišna im je kapitalizacija s oko 17 mlrd. dolara u devet mjeseci skočila na 180 mlrd.
Ovo su mjesta koja baš nitko ne smije vidjeti preko Google Mapsa:
osve je jasno da su kriptovalute visokorizični špekulativni elementi bez uporišta u ičemu. Svatko može osnovati kripotovalutu i čekati da se nađe naivaca koji će joj kupnjom povećati vrijednost, nakon čega osnivač prodaje svoje i zarađuje ostavljajući naivce u gubitku. Posve je jasno da će sve to puknuti. Kao i uvijek zarađuju oni koji su uletjeli prvi a ovi koji ulaze danas će grandiozno popušiti. Kao i uvijek svakih par godina javlja se novi način brze i rizične zarade koji uskoro propada kada se mase ljudi prekasno uključe. Očito svaka nova generacija želi osobno probati kako je to popušiti lovu.