Mađarski se mediji zadnjih dana bave analizama zašto je mađarska vlada, predvođena Viktorom Orbanom, otkupila 21 posto MOL-ovih dionica od ruskog Surgutneftegaza.
Dobra ili loša odluka
Ulazak mađarske države u vlasništvo najveće i najbogatije kompaniju u toj zemlji svakako će utjecati i na Inu koja je u 47-postotnom vlasništvu MOL-a. Ugledni mađarski analitičari komentiraju kako će se tek pokazati je li to bila dobra ili loša odluka, ali i da postoji mogućnost o pozadinskom dogovoru Rusije i MOL-a koji je zasad svima ostalima tajan.
Ruski Surgut, naime, iako je imao 21 posto dionica MOL-a, nije imao baš nikakva prava u toj kompaniji, ali unatoč tome nije želio prodati svoje dionice. Što ga je sada na to potaknulo? U Hrvatskoj postoji teorija kako su Rusi pristali na prodaju svog udjela u MOL-u jer im je obećan MOL-ov udio u Ini. Zagovornici te teorije potkrepljuju je podatkom da 1,8 milijardi eura, koliko je mađarska vlada platila Surgutu za MOL-ove dionice, odgovora vrijednosti mađarskog udjela u Ini.
S druge strane ima i onih koji smatraju da ta teorija nije točna i da MOL neće prepustiti Inu Surgutu, nego su se Rusi iz MOL-a povukli jer nisu htjeli otkrivati navodno nejasnu vlasničku strukturu Surguta. Za razliku od te ruske kompanije koja u MOL-u nije imala nikakva prava, mađarska vlada u MOL-u će se sasvim drukčije postaviti.
Loši odnosi
Kako navodi mađarski portfolio.hu, mađarska vlada želi povećati svoju kontrolu nad MOL-om, ali i nad cijenom energenata, tj. nafte i plina. Pritom ne treba smetnuti s uma da mađarski premijer Viktor Orban navodno nije u dobrim odnosima sa Zsoltom Hernadijem kojeg je navodno doveo u MOL, ali mu je Hernadi, nakon što je Orban izgubio vlast u prvom mandatu, okrenuo leđa. Jednako tako treba imati na umu da je Hernadi u središtu korupcijske afere u Hrvatskoj zbog navodnog davanja mita bivšem premijeru Sanaderu za većinska prava u Ini.
U Mađarskoj se pak nagađa kako bi se njihova vlada mogla odlučiti na spajanje MOL-a i njihove državne elektroenergetske kompanije MVM. Tim bi spajanjem mađarska vlada vjerojatno stekla veća prava u MOL-u iako je zasad nejasno koliko će formalno imati prava sa svojih 21 posto.
Iz toga proizlazi da bi najznačajnija hrvatska energetska kompanija Ina uskoro mogla biti pod većom kontrolom mađarske nego hrvatske države! Pogotovo zbog optužbe za korupciju u Ini, hrvatska je Vlada sada na potezu da smanji MOL-ova prava i utjecaj u Ini.
Da li je itko, osim sanadera vjerova Jadi. Nije. A i on se razočarao kad ga je prepustila Bajiću. Dakle, što nam je raditi. Glasati Ne, zbog sanaderovog mita poništi ugovore INA-MOL. Narod će uzeti sve u svoje ruke. Nesposobne vlasti koje se ni u broševe ne razumiju neka odstupe.