Europska komisija još nije službeno obaviještena o procesu privatizacije

Brodogradilišta - bez boljih uvjeta prodaje u II. krugu neće biti ponuda

ponuda
Anto Magzan/VLM
09.10.2009.
u 17:21

Sindikati od premijerke Kosor traže hitan sastanak na kojem će pokušati dokazati štetnost odluka o nastavku privatizacije, zalažu se za javno-privatno partnerstvo ili bolje uvjete.

U drugom krugu privatizacije brodogradilišta neće biti ponuda ako država prije ne promijeni uvjete prodaje, složni su svi kupci natječajne dokumentacije. Pripreme za drugi krug još nisu ni počele, a Vlada danas, unatoč najavama, nije imenovala komisiju koja će pregledati dvije pristigle ponude iz prvog kruga.

Sastanak u ministarstvu
Predsjednici uprava naših brodogradilišta danas su bili na informativnom razgovoru u Ministarstvu gospodarstva, ali nisu se ništa dogovorili, rekao nam je glasnogovornik Tomislav Mazal te dodao da će se takvi sastanci nastaviti. Hrvatska udruga sindikata danas je od premijerke Jadranke Kosor zatražila hitan sastanak na kojem će joj pokušati dokazati štetnost odluka o nastavku privatizacije.

Zalažu se za javno-privatno partnerstvo, a ako Vlada na to ne pristane, onda žele da se barem promijene uvjeti natječaja - točnije, da se riješi pitanje postotka vlastitog udjela pri kupnji brodogradilišta.

Ni Slobodanu Ljubičiću, koji je uime More Trogira predao ponudu za Brodotrogir, ni Mladenu Šariću, čija je tvrtka Adria Mar brodogradnja predala ponudu za BSO, još se nitko od mjerodavnih nije javio.

- Očekujemo da nam se netko uskoro javi. Vjerujemo da imamo šanse budući da se bavimo brodogradnjom, a to planiramo i nastaviti - rekao nam je danas Mladen Šarić. Iako su Danko Končar i Filip Zepter mjerodavnima poslali objašnjenja zašto ne predaju ponude za kupnju, ni njima se nitko nije javio.

I dalje su, tvrde, zainteresirani za škverove, no jedino pod uvjetom promjena koje su tražili. - Pod ovim uvjetima kupnja ne dolazi u obzir. Sada nas jedino zanimaju rezultati istrage financijske policije, bilo bi u redu da se oglase priopćenjem - kaže direktor Zepterove tvrtke Propela Blaž Buble.

Preuzimanje opterećenja
Danka Končara financijska policija ne zabrinjava jer je, tvrdi, napravio dubinsku analizu.

Slično kaže i Marko Plahuta, ekonomist Riko grupe koja je uime Joze Dragana otkupila dokumentaciju za sva brodogradilišta. - Opterećenja su tolika da ih se ne da ukalkulirati u cijenu broda, pa mislim da će trebati bitno mijenjati uvjete.

Normalno je preuzeti opterećenja za tekuće poslove, ali nije za one obavljene prije 15 godina - tvrdi Plahuta. Europska komisija još nije dobila službenu obavijest Hrvatske, pa se ne želi ni očitovati.

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar marsicoz
marsicoz
00:26 11.10.2009.

kakva prodaja, brodogradilišta treba eliminirati i na tom prostoru napraviti nekaj pametnije

IS
Istrijan
20:24 09.10.2009.

Drzava mora shvatiti da nece dobiti ni pare od novaca kojeg je subvencijonirala ta nerentabilna brodogradilista u proslosti. Glavno je da se ta brodogradilista sacuvaju, preuzmu od nekih koji znaju voditi profitabilne kompanije i polako modernizirati njihovu proizvodnju da bi bili konkurentni na svijeskom trzistu kao sto je to Uljanik. Uljanik neka ide u privatne ruke i novac sakupljen od prodaje dionica neka se upotrebi za modernzaciju i efikasniju proizvodnju a ne da se taj novac metne u drzanve kofere kako bi se podijelio hrvatskim politicarima.

PY
python
16:56 10.10.2009.

Prvi uvijet za prodaju brodogradilista koja bi ja postavio je da se zakonom zabrani sindikatima pristup. Nakon toga treba baciti brodogradilista u bankrot, kreirati \"nova\" brodogradilista koja krecu od nule (znaci ne naslijedjuju nikakva dugovanja od starog brodogradilista u bankrotu) te prodati ta nova brodogradilista kupcu koji nudi najvise. Od tih novaca se isplacuju vjerovnici starog brodogradilista po senioritetu kapitala i to je to. Kraj price. Nikakva crna magija nemoze rijesiti 50 godina nagomilanog komunizma, dugova, nerada, lijenosti, loseg managementa i ostalih gluposti, niti to nekakva magicna prodaja (bez stecaja) moze rijesiti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije