Tužitelji Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) na čelu s Laurom Codruța Kövesi u četvrtak provode 31 pretragu u vezi s mogućom prijevarom u izgradnji obilaznice općine Zalău, projekta financiranog s 37 milijuna eura iz EU fondova, navodi se u priopćenju za javnost objavljenom na web stranici institucije.
Pretrage se provode u Bukureštu i županijama Cluj, Sălaj i Temiš, u sjedištima nekoliko društava na koja se odnosi istraga, među ostalim u sjedištu Nacionalnog društva za upravljanje cestovnom infrastrukturom (CNAIR) podređenog Ministarstvu prometa. Prema navodima EPPO-a, ugovor za izvođenje pojasa Zalău, radova koji su trebali biti gotovi u ožujku 2023., dodijeljen je rumunjskom društvu kćeri kineskog poduzeća koje je angažiralo nekoliko podizvođača, a sumnja se da bi podizvođači dostavili lažne dokumente u kojima se navodi da su radovi uspješno završeni i da radovi ne bi bili u skladu sa zahtjevima kvalitete.
– Postoje i sumnje da predstavnici korisnika (CNAIR) nisu proveli odgovarajuće provjere – navodi se u priopćenju EPPO-a. Ugovor o financiranju projekta potpisan je 27. listopada 2020. godine kroz Operativni program za veliku infrastrukturu 2014.-2020., a graditelj je udruženje Synohidro Corporation Limited iz Kine i Good Prod SRL, iz Rumunjske. Predmet ugovora je projektiranje i izvođenje radova na izgradnji obilaznice općine Zalău, između DN 1F, km 79+625 i DJ 191C, dužine 5535 km, što uključuje projektiranje i izvedbu pet vijadukata i dva mosta, kao i kružnih tokova sa DN1F i DJ 191C.
>>FOTO Kolinda Grabar-Kitarović oduševila novim modnim izdanjem: 'Dama po svim standardima EU'>>
Kralo se i krade svugdje i uvijek u svakom rezimu. Hrvatska nije izuzetak, samo mislim da se u hrvatskoj sve pretjeruje. Napravi se velika afera a na kraju nema presuda koje vracaju pokradeno u proracun. Gdje je onih 5 milionaa eura sto su bili kod Jezica za Sanadera?