Gradnja buduće kombinirane kogeneracijske elektrane Ivana Čermaka u Slavonskom Brodu počet će odmah po ishođenju građevinske dozvole te potpunog zatvaranja financijske konstrukcije projekta i poslovnog modela ulaganja i eksploatacije. Investitori se nadaju da bi to moglo biti ove jeseni.
Najsuvremeniji sustav
Tvrtka Crodux u Čermakovu vlasništvu potkraj prošle godine dobila je lokacijsku dozvolu i rješenje o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša za gradnju elektrane sa spojnim dalekovodom 110 kV do TS-a Slavonski Brod 2 i spojnim plinovodom do MRS-a Slavonski Brod 2. Riječ je o 450 milijuna eura vrijednom projektu koji se, kažu investitori, razvija prema planu.
– U tijeku je definiranje modela nabave plina i prodaje električne energije i usluga te poslovnog modela i modela ulaganja i građenja – kaže Snježana Blagajac iz odjela za odnose s javnošću Crodux Energetike.
Ona dodaje da bi se u predviđene tri godine gradnje moglo zaposliti oko dvije tisuće radnika.
Osim električne energije, u jednoj od najučinkovitijih plinskih elektrana na svijetu snage 600 megavata proizvodit će se i tehnološka para za industriju, ogrjevna toplina te niskotemperaturna toplina za staklenike. Projekt je koncipiran na najsuvremenijoj tehnologiji vodećih svjetskih proizvođača opreme i velik dio poslova bit će ponuđen domaćim tvrtkama, posebno iz djelatnosti građenja, montažerstva, metalne industrije, servisnih djelatnosti, projektiranja, nadzora i transporta.
U tvrtki ističu da je gradnja predviđena Strategijom energetskog razvoja Republike Hrvatske i potpuno neovisna o javnim financijama.
Investitor je stoga očekivao veću podršku i razumijevanje vlasti i državnih institucija u cilju rješavanja poteškoća, što skorije realizacije projekta te aktiviranja svježeg kapitala u investicije za proizvodnju energije.
Razvoj gospodarstva
– Osim zapošljavanja lokalnog stanovništva projekt će pridonijeti razvoju gospodarstva u smislu povećanja sigurnosti opskrbe električnom i toplinskom energijom te stvaranja dugoročnih komparativnih uvjeta i prednosti za razvoj novih tehnologija i djelatnosti – kažu u Crodux Energetici.
Dodaju da se u svemu vodilo računa i o zaštiti okoliša. Samim time što koristi prirodni plin, utjecaj elektrane na okoliš bit će sveden na najmanju moguću mjeru. Primjerice, emisije CO2, SO2 i dušikovih oksida mnogo su manje nego iz elektrana koje kao gorivo koriste ugljen, dok su emisije krutih čestica zanemarive.
KKE Slavonski Brod uvršten je u Katalog investicijskih mogućnosti Agencije za investicije i konkurentnost Vlade RH.
Cermaka financijski prate Njemci pa bi vlada trebala pozuriti s dozvolama.