Preniske otkupne cijene i pad potrošnje od gotovo 20 posto prijete ozbiljnim poremećajima u ionako nedostatnoj hrvatskoj proizvodnji svinjetine, pa je država prisiljena na mjere interventnog otkupa teške 4 milijuna kuna.
Spas za najmanje
Iako cijelo hrvatsko svinjogojstvo ima probleme, oni se, doznajemo, odnose samo na najugroženije, odnosno na manje proizvođače, koji nemaju ugovore s mesnom industrijom, s ukupno 18,5 tisuća utovljenih svinja. Svinjogojci stoga tvrde kako će se bez još nekih dodatnih mjera teško zaustaviti započeti pad obujma proizvodnje, čemu su najviše kumovale dampinške cijene trgovačkih lanaca i uvoz te ukidanje potpora u 2011. No u resornom Ministarstvu poljoprivrede nadaju se kako će se subvencioniranim otkupom PIK-a Vrbovec, Industrije mesa Ivanac, Kudelića i Imesa, koji su ispunili uvjete natječaja, ipak uvesti reda na tržištu svinjetine i spriječiti još veći poremećaji pada broja tovljenika i proizvodnje.
– Na cijenu svinjetine, koja je lani u prosjeku bila 28 posto niža nego 2009., utječe i malo veća ponuda, koja traje već više od godinu dana, s obzirom na to da smo i znatan uvoznik svinjskog vrata i carskog mesa, što urušava proizvodnju te utječe na cijenu ostalih kategorija svinjetine – kazao je Branko Bobetić, direktor Gospodarsko-interesnog udruženja Croatiastočar, ističući kako su svinjogojci u iznimno složenoj situaciji.
Milijunski gubici
Cijene stočne hrane penju se u nebo, kukuruz je u siječnju 2009. bio 85 lipa, a danas je 1,60 kuna – i čak ga i nema u ponudi dok mu na europskim burzama cijene i dalje rastu. Slično je i s uljaricama...
Država je zbog svega toga i lani bila prisiljena na dva interventna otkupa, što najbolje govori da su iste takve mjere i u 2011. samo gašenje požara, koji svinjogojce na mjesec stoji 15 milijuna kuna gubitaka, a više od 10 milijuna i peradare, doznajemo od Bobetića. S obzirom na slične probleme, EU je poduzeo određene mjere subvencija troškova skladištenja od 35 milijuna eura, tako da je u posljednja dva mjeseca u EU uskladišteno više od 50 tisuća tona zaliha svinjetine. Hrvatskim svinjogojcima pak i dalje, očito, ne preostaje ništa drugo nego da svoje meso prodaju po niskim cijenama, koje su u deflaciji već godinu i pol. Poskupe li, povećat će se uvoz, a problem je i to što EU zbog svog svinjogojstva u krizi i dalje ne dopušta uvoz svinjetine i prerađevina iz RH, osim nekih konzervi.
Osim potrošnje svinjetine, oko 10 posto pala je i potrošnja junetine, a cijene te vrste mesa su, ovisno o kategorijama, porasle već tri do pet kuna.
___________________________________ KOMPLETNO TREBA ZABRANITI UVOZ MESA I ZITARICA TE DRZAVA TREBA REGULIRATI CIJENU ONOGA STO SE KOD NAS PROIZVEDE, TJ DA CIJENA BUDE DOBRA ZA SVE. TUZNO DA ZEMLJA SA RESURSIMA KAO HRV UVOZI HRANU I UNISTAVA SVOJU PROIZVODNJU!!!!!!!!!!!!!!!!!! ___________________________________