privatizacija

Objavljen javni poziv – dionice Croatia banke su na prodaju

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
1/3
06.07.2020.
u 22:16

Država ih ne može dokapitalizirati, traži se investito

Croatia banka ide u prodaju! Za drugu banku u državnom vlasništvu, osim Hrvatske poštanske banke, Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka raspisala je poziv za iskaz interesa za kupoprodaju 100 posto dionica. Nakon dugogodišnjih spekulacija o tome hoće li se ova “bančica” pripojiti HPB-u, a u nekim verzijama, dok je još Croatia osiguranje bilo u državnom vlasništvu, spojiti u neku veću državnu banku, ide – privatizacija. Zapravo, banka je od osnutka bila u privatnom vlasništvu, no kad je upala u teškoće, dioničari su razvlašteni, a banka 1999. i 2000. sanirana. Godinama nakon toga bivši su vlasnici pokušavali osporiti prelazak u državne ruke.

Dva skupa spora

U međuvremenu je ponovo “muku mučila” s lošim kreditima, ali je portfelj posljednjih godina doveden u zadovoljavajuće stanje te je sad država odlučila unovčiti – pozvala je zainteresirane ulagače da iskažu interes za kupnju 4,746.000 dionica serije A, nominalne vrijednosti 100 kuna; ukupan je iznos, dakle, 474 milijuna kuna. No, cifra kojom bi trebao raspolagati investitor zapravo je puno veća jer banci treba i dokapitalizacija. Iskaze interesa DAB će primati do 24. srpnja, a potom odabrati uži krug zainteresiranih ulagača koje će pozvati na dubinsko snimanje poslovanja (due diligence) i podnošenje obvezujućih ponuda. O tijeku privatizacije, kako nam je rekla predsjednica Nadzornog odbora Crobe Maruška Vizek, komunicirat će vlasnik – DAB.

– Croatia banci kao i svim malim bankama nije lako financijski zadovoljiti regulatorne zahtjeve. A država je u ovom trenutku ne može dokapitalizirati – prokomentirala je izvršna direktorica DAB-a Marija Hrebac.

Dosad DAB nitko nije ni neformalno kontaktirao, no kako ističe Hrebac, priča se da postoji interes.

– U razmatranju obvezujućih ponuda, prodavatelj će uzeti u obzir, između ostalog, ponuđenu kupoprodajnu cijenu za dionice, mark-up ugovora o kupoprodaji dionica, brzinu i izvjesnost ostvarenja planirane transakcije, kao i bilo koje rizike u vezi s provođenjem planirane transakcije – naznačeno je u DAB-ovim kriterijima za odabir najboljeg ponuditelja.

Obvezujuća ponuda mora biti neopoziva i obvezujuća za ponuditelja, a ugovor o kupoprodaji stupa na snagu samo ako ga DAB prihvati.

Croba ima 12 komercijalnih centara i poslovnica, po veličini je 14. od ukupno 20 banaka koje posluju u Hrvatskoj. Predsjednik uprave je Danijel Luković, a član uprave Tadija Vrdoljak. Lani je poslovala s gubitkom od 24,98 milijuna kuna, ponajprije zbog troškova rezervacija za dva sudska spora u iznosu od 36,53 milijuna kuna. Bez toga bi im operativni rezultat bio pozitivan. U međuvremenu su u 2019. prodali značajan udio neprihodujućih plasmana čime se oslobodila likvidnost koja je iskorištena za povrat depozita s visokim kamatama, u cilju poboljšanja neto kamatne marže i operativnog rezultata. Isključili su kamate Agrokor grupe iz prihodujućih plasmana te im se zbog toga smanjio neto kamatni prihod.

Ne smiju primati potpore

Da podsjetimo, Croatia banka osnovana je 1989. pod imenom Banka male privrede Zagreb. Od 1995. se zove Croatia banka. Odlukom HNB-a 1999. kreće proces sanacije, a 2000. su izdane nove zamjenske dionice, čime je postupak sanacije dovršen, a banka prešla u 100-postotno vlasništvo DAB-a. Dokapitalizirana je 2010. za 70 milijuna kuna i 2012. za 200 milijuna kuna te odlukom AZTN-a iz 2013. sljedećih deset godina ne smije primati nove potpore. U vrijeme javnog prepucavanja bivših vlasnika i DAB-a, reagirao je HNB koji je svoju odluku obrazložio.

– Kad su uočeni problemi u Croatia banci, u HNB-u su s predstavnicima njene uprave i nadzornog odbora održani u više navrata sastanci ne bi li ih se potaklo da prionu traženju rješenja za prevladavanje poteškoća i usklađivanju poslovanja s važećim propisima. Pa i da pokušaju uključiti tadašnje dioničare u dokapitalizaciju banke ili pronađu nove ulagače kako bi se izbjegla prisilna sanacija ili stečaj banke. Tek kad je postalo očigledno da od toga neće biti ništa upućen je privremeni upravitelj – pojasnio je tada regulator

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije