Koronavirus gotovo preko noći preokrenuo je svijet i do jučer nezamisliv scenarij u kojem se granice zatvaraju, za živote bitka se vodi karantenom, a ekonomija staje – postao je stvarnost. No, svako izvanredno stanje nakon nekog vremena postaje redovno pa sada kad je šok prvog vala prošao u svijetu bez lijeka, cjepiva i kolektivnog imuniteta, postaje jasno da će se život i poslovanje morati tražiti u “novom normalnom”.
Stoga u našem projektu InvestCro na prvoj videokonferenciji koja se emitira na portalu Poslovnog dnevnika i Večernjeg lista danas otvaramo nova pitanja o, u novim okolnostima još važnijoj, temi investicija i rasta u Hrvatskoj. Što se dogodilo s ulagačkim potencijalom Hrvatske u doba korone? Jesmo li u prednosti zbog dobre epidemiološke situacije ili će ipak prevagnuti dobro znano otezanje s reformama? Što donosi novi proračun Unije?
U kojoj mjeri odluke o investicijama oblikuje neizvjesnost i mogu li poduzetnici pronaći svoju nišu u recentnim geopolitičkim preslagivanjima? Zašto država ne osmisli projekte u kojima bi angažirala milijarde kuna štednje u bankama? To je samo dio aktualnih tema o kojima će naši panelisti diskutirati – Zdenko Lucić, državni tajnik Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Judita Cuculić-Župa iz ureda Europske komisije u Zagrebu, Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmChama i Zdenko Adrović, direktor Hrvatske udruge banaka, a sve pod moderatorskom palicom glavnog urednika Poslovnog dnevnika Vladimira Niševića.
Ali, prije nego što poslušamo njihova razmišljanja, imat ćete prilike pogledati i intervju s ministrom regionalnog razvoja i EU fondova Markom Pavićem koji odgovara na naše pitanje mogu li europski fondovi biti pokretač novog razvoja Hrvatske, kao i na pitanje o fondu pomoći vrijednom 10 milijardi eura te, naravno, novom financijskom razdoblju koje očekuje Europsku uniju.
Kolegica Majda Mikulandra razgovarala je s Gordanom Žanićem, pomoćnikom ministra zdravstva na temu utjecaja i pomoći europskih fondova hrvatskom zdravstvu u vrijeme korone, ali i nakon njega. Sve to imate prilike pogledati danas na portalima Poslovnog dnevnika i Večernjeg lista u sklopu jedinstvenog projekta InvestCro. Kao mali uvod u sve što možete vidjeti na našim portalima donosimo i nekoliko izjava sudionika panel-diskusije.
Procjene su da će pad direktnih stranih investicija u svijetu dosegnuti oko 40 posto ove godine, što je nastavak trenda započetog trgovinskim ratom najvećih globalnih igrača. Hrvatska se u zdravstvenoj krizi postavila odlično, Vlada je brzo reagirala i očuvala radna mjesta, što predstavlja odličan temelj za nove investicije, smatra državni tajnik Zdenko Lucić, no upozorava da mnogo toga ovisi o razvoju situacije kod najvećih trgovinskih partnera.
“Nama je u fokusu privlačenje investicija s visokom dodanom vrijednosti, kreiranje poticaja za privatnu inicijativu, razvoj novih tehnologija, industrije 4.0., proizvodnja strojeva i opreme", kaže Lucić. "Procjene Europske komisije govore o snažnom padu gospodarstva od 9,1 posto ove godine, no iduće godine rast bi mogao dosegnuti 7,5 posto BDP-a pod uvjetom da se epidemiološka slika popravi, no uz prisustvo značajnih negativnih rizika", tvrdi Judita Cuculić-Župa iz zagrebačkog ureda EK.
“Objavili smo smjernice za Hrvatsku u sklopu Ekonomskog semestra koji je za cijelu Europu refokusiran da se riješi pandemija i osigura likvidnost da ne dođe do insolventnosti tvrtki i da se osigura zeleni oporavak”, kaže Cuculić Župa, dodavši da i dalje postoje identificirani problemi Hrvatske, poput korupcije i visokog udjela države u gospodarstvu, a njihovo rješavanje će se pratiti.
Europska komisija predložila je članicama ukupni proračun u razdoblju od 2021. do 2027. težak 1,85 bilijuna eura, u sklopu kojeg je i fond za oporavak Next Generation EU od 750 milijardi eura, za koji bi se Komisija zadužila na međunarodnim tržištima…
Investicije u INA-u tako da svu naftu prerađujemo u Mađarskoj i da njihove rafinerije rade sa 95% kapaciteta a naše neka rade sa 35% i to je profitabilno, samo kako kaže Čornić pa nije hrvatska obala samo za hrvatskoga turista, pitam se što je sa Mađarskom naftom, niti kap nije u Hrvatsku došla! Može i vjetro elektrana ali da se po duplo skupljoj cijeni otkupljuje struja na trošak građana RH a dobit od struje ide u crne fondove HDZ-a, ono da imaš za Uskrs i sve za platiti jer izbori su a glasovi koštaju. Ostaje nam investicija u HEP, Hrvatske vode i Hrvatske šume, i tu bi mogli malo investirati na HDZ-ov način! Samo naprijed, zgazimo do temelja Hrvatsku, pa neka su je Hrvati opljačkali, bolje i to nego da su nas stranci obogatili! Mi smo za sluge a ne gospodare i tako nam je dobro!