Dun & Bradstreet, bonitetna kuća, dodjeljuje Hrvatskoj i dalje rejting DB3d, što je svrstava u zemlje s blagim rizikom poslovanja. Rejting se nije promijenio niti jednoj državi. U regiji i dalje najviši rejting ima Slovenija (DB2c), a slijede je Mađarska (DB3d), Albanija (DB4a), Makedonija (DB4b), Srbija (DB5a) i BIH (DB6a).
Prema D&B-ovim podacima, 24,5 posto plaćanja hrvatskih poduzeća stranim poduzećima kasnilo je više od 30 dana od ugovorenih rokova, 64,2 posto plaćanja izvršeno je u dogovorenom roku, a 9,9 posto plaćeno je 60 ili više dana po isteku ugovorenog roka. 2,7 posto plaćanja kasni više od 120 dana. Zbog kreditne krize, pritiska na tečaj i dugih okolnosti, D&B predviđa da će plaćanje stranim poduzećima i u daljnjem razdoblju ostati izazov za hrvatska poduzeća. D&B i dalje preporučuje stranim investitorima da poslovanje s hrvatskim poduzećima osiguraju akreditivom.
D&B ističe da veliki vanjski dug pojačava izloženost vanjskim šokovima koje smo već iskusili u oporavku ekonomije posljednjih godina. Prema podacima HNB-a vanjski dug je narastao na 55,9 milijardi dolara što je 15,1 posto više nego u 2007. godini. D&B procjenjuje da je dug u 2009. porastao na 58,8 milijardi američkih dolara unatoč restriktivnoj kreditnoj politici.
Predviđa se da će se Vlada u kratkom vremenu morati suočiti s velikim deficitom. Odluči li se Vlada na posudbu novca od MMF-a, morat će biti pod stand-by aranžmanom. Dolazak MMF-a značio bi još veći fiskalni udar na državu te produljio recesiju. Alternativa je ponovno zaduživanje na međunarodnim financijskim tržištima.
08.02.2010. u 18:53h DoktorAmer je napisao/la: Odgovorit ću ti jednom rečenicom iz pisma Johna Adamsa upućenog Thomasu Jeffersonu, 1787.g. \"Sve zamršenosti, konfuzije i nevolje u Americi proizlaze ne iz nedostataka Ustava ili Konfederacije,ne iz želje za čašću ili vrlinom, nego iz jasnog nepoznavanja naravi novca, kredita i cirkulacije.\"