Dioki grupa potvrdila je jučer svoju zainteresiranost za kupnju pogona talijanske petrokemijske tvornice Vinyls, a to je nedavno najavio talijanski premijer Silvio Berlusconi.
U minusu, ali kupuju
Zasad je nepoznata informacija koliko bi Dioki u vlasništvu hadezeovca Roberta Ježića platio tu tvornicu koja, kako smo pisali, od polovice 2009. godine nema posla te su radnici na prisilnom plaćenom odmoru. Međunarodni natječaj pak za kupnju Vinylsa istječe u petak.
U Diokiju jučer nisu ni htjeli komentirati odakle im snaga, odnosno kapital za to preuzimanje jer je tvrtka 2009. godinu završila sa 157,74 milijuna kuna minusa, a HEP-u, Ini i Prirodnom plinu dugovala je ukupno 220 milijuna kuna.
– Sve što smo imali reći napisali smo u objavi za Zagrebačku burzu – poručila je Alis Marić, pročelnica ureda uprave u Dioki grupi. Za Vinyls je zainteresirana i rumunjska kompanija Mancone. S druge strane, postrojenje za proizvodnju vinilklorid monomera (VCM) u Dina-Petrokemiji na otoku Krku započelo je s proizvodnjom VCM-a nakon što je na početku rujna bilo pušteno u pokusni rad.
U Diokiju navode kako će većina onog što se proizvede u tom postrojenju, a riječ je o 200.000 tona, biti prerađeno upravo u tvornicama PVC-a talijanske tvrtke Vinyls.
Takozvani doradbeni ugovor između te talijanske tvrtke i Dina-Petrokemije pred potpisivanjem je.
– Iako je suradnja u proizvodnji PVC-a s tvrtkom iz Italije putem dorade i dalje najvažniji cilj, postoji namjera prijave na međunarodni natječaj za kupnju tvornica Vinyls Italia.
Uložili 35 mil. eura
Ugovorom s Vinyls Italia Dioki grupa zatvorit će cijeli „vinilni lanac“ na Mediteranu. Time će se cjelokupna proizvodnja, od osnovne sirovine do finalnog proizvoda, ujediniti na jednome području, što se smatra velikim iskorakom u više od dva desetljeća suradnje s talijanskom petrokemijskom industrijom – stoji u priopćenju Dioki grupe Zagrebačkoj burzi. Tvrtka Vinyls Italia osnovana je pak 1984. i ima svoje tvornice na Sardiniji, u regijama Veneto i Emilia Romagna. Jedini je talijanski proizvođač PVC-a.
U Diokiju pak tvrde kako je VCM postrojenje u Omišlju među najsuvremenijima u svijetu. U njega je zajedno s pomoćnim postrojenjima uloženo oko 35 milijuna eura, a na postrojenju je izravno zaposleno 75 radnika, uz prateće službe i kooperante. To je pak druga po veličini investicija u Dina-Petrokemiju, kažu u Diokiju, nakon obnove i modernizacije pogona za proizvodnju polietilena.
Dioki je klasična tvrtka oteto-prokleto > nema budućnosti, može da se batrga, koprca, ali budućnosti je jasna mudrima.