Štedjeti u današnje vrijeme mnogima je nemoguća misija. Većina nas spaja kraj s krajem pa ideje o izdvajanju dodatnih kuna nemaju smisla. Svi znamo kako je teško voditi vlastite financije, paziti na kućni budžet i nositi se s troškovima, posebno s onima koji nisu ni bili planirani.
Kako onda štedjeti? Iako se često čini nemogućim trebali bismo pokušati. Štednja je važna i možda ćemo na tom putu uspjeti, a možda odustati - vrijedilo bi provjeriti. Uz malo odricanja i samokontrole možemo krenuti od sitnih iznosa, od nekoliko kuna koje će nas poticati da štedimo dalje.
Štednja za djecu
Poticanje i razvijanje navika na štednju i svijesti o odgovornom raspolaganju novcem najbolje je započeti što ranije, u dječjoj dobi. Naučimo li naše najmlađe o važnosti štednje i pažljivog trošenja znat će kasnije svoj džeparac pametno rasporediti, planirat će i štednju i troškove, lakše će rješavati dugove itd.
Kad samo ove godine istraživali kako srednjoškolci upravljaju svojim novcem saznali smo da imaju uglavnom mali džeparac, ali da više od 50 posto njih ima plan svoje mjesečne potrošnje. Spomenuto istraživanje pokazalo je i da 45 posto roditelja uplaćuje neku vrstu štednje za svoje tinejdžere. Dakle, ipak je izvedivo. Budućnost djece nam je najvažnija pa ćemo se za njihovu štednju i najviše žrtvovati. Naučimo li ih koliko je bitno pažljivo raspolagati s novcem pa čak i ako su u pitanju mali iznosi, jednog dana lakše će stati na svoje noge.
Hrvatska poštanska banka svojim klincima nudi HPB Kockicu. Riječ je o štednji za djecu i mlade do njihove punoljetnosti i to u kunama ili devizama za oročenu štednju, ali i mogućnost štednje putem dječjeg računa u kunama. HPB je nedavno povisila kamate upravo na dječju štednju što nas još više potiče na ovu vrstu ulaganja. HPB Kockica klijentima je posebno zanimljiva jer dolazi i u obliku poklon bona koji je moguće darivati.
U Hrvatskoj se sve češće govori o planiranoj, ciljanoj štednji što znači da se na neki način pripremamo za vrijeme kada će se više trošiti i investirati možda u stanove, biznis ili neke druge važne životne stvari. Uostalom, ima li bolje investicije za budućnost od dječje štednje? U HPB-u dječja štednja najbrže raste, a korist će biti dvostruka ako i djeca znaju da treba štedjeti od malih nogu.
Studenti žele stambenu štednju
U suradnji s Financijskim klubom Ekonomskog fakulteta u Zagrebu HPB je u listopadu 2014. provela istraživanje koje donosi zanimljive rezultate. Oko 66% sudionika istraživanja, od njih ukupno 120, ocijenilo je kao najprimjereniji oblik ulaganja za studente otvorenu štednju uz mogućnost malih uplata te stimuliranu stambenu štednju. HPB je ponudila otvorenu štednju s višekratnim uplatama u listopadu 2013. godine, a kako bi ju postojećim i potencijalnim klijentima učinila još dostupnijom omogućila je ugovaranje putem internetskog bankarstva.
Oročena otvorena štednja s višekratnim uplatama je vrlo dobro prihvaćena jer predstavlja fleksibilan model oročavanja putem kojeg klijenti odabiru iznos, dinamiku i način uplate prema vlastitim željama i mogućnostima i to već od 200 kn, odnosno 50 eura. Budući da je svima nama često nemoguće odvojiti veće iznose ovaj proizvod pokazao se kao idealno rješenje da štede i oni koji misle da to nije moguće.
Rješavanje stambenog prostora često je u vrhu popisa ciljeva (ili želja). Stoga ne iznenađuje činjenica da je veliki broj ispitanih studenata stimuliranu stambenu štednju ocijenio kao najprimjereniju za sebe. Dakle, različiti interesi i ciljevi, kao i okolnosti na tržištu, određuju kako će koji proizvod biti prihvaćen. Za studente su ulaganja u investicijske fondove i kupnja dionica manje privlačni u odnosu na stambenu štednju, a štednja kod kuće dobila je samo 1% glasova. Studenti znaju da je bankarski sustav stabilan i siguran i da štednja u čarapi nema smisla, izuzev kasice-prasice koja nam svima dobro dođe.