Nakon što je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave u ponedjeljak već poništila jedan natječaj Hrvatskih šuma na području Koprivnice, na koji se, kako je Večernji list pisao, žalio Dalibor Hatić, direktor tvrtke Pro Silva, sve je izglednije da će se isto ponoviti u još šest od 13 uprava, koliko ih je raspisalo natječaje. Koliko bi time mogli izgubiti privatnici, koji su na njihovom području već naveliko trebali obavljati sječu i druge šumarske radove vrijedne 200 milijuna kuna, te drvna industrija kao krajnji kupac, znat će se uskoro.
Tko je kriv?
Hatić se, podsjetimo, žalio na sedam natječaja šumarskih uprava, a kako su gotovo identični i, prema Hatićevim riječima, nezakoniti i netransparentni, može se očekivati da će DKOM poništiti sve natječaje HŠ-a na koje se žalio. Hatić kaže da mu je žao što gospodarski subjekti poput Quercusa trpe posljedice nastale situacije. No, naglašava da za potencijalnu štetu od dvije milijarde kuna, do koje vjerojatno neće ni doći, nije kriva Pro Silva, nego Hrvatske šume, koje provode nezakonitu javnu nabavu koja bi ugovaratelje posla mogla čak stajati inspekcijskog i sudskog progona. Njegova tvrtka, tvrdi, također trpi zbog činjenice da bez valjana razloga ne može doći u priliku ugovarati poslove, a iako je na sve nezakonitosti više puta i na vrijeme upozoravao, Šume su ga ignorirale, tako da je žalba DKOM-u bila krajnja i nužna mjera. Pritom je, kaže, pitanje licencije, o čemu je pisao Večernji, samo jedna od uočenih nepravilnosti. Glavni dio odnosi se na neprimjerenost odabira postupka javnog nadmetanja te nepotpunost natječaja.
I HŠ će se žaliti
Dokumentaciji za nadmetanje nisu bili priloženi tzv. elaborati rada na temelju kojih se u skladu sa zakonima definira rad, odnosno računa njegova cijena, objašnjava, a da je žalba Pro Silve bila ispravna na kraju je potvrdio i DKOM poništenjem natječaja, utvrdivši i nepravilnosti na koje se, ističe, nisu žalili.
Predsjednik uprave Hrvatskih šuma Darko Vuletić jučer je pak najavio žalbu Upravnom sudu RH na presudu DKOM-a. Uvjeren je da je DKOM donio pogrešnu odluku, to više što se isti natječaji raspisuju godinama i prije se nitko nije žalio. U svakom slučaju, dok traju žalbe i nemogućnost ugovaranja poslova, Šume su u kritičnim upravama pojačale vlastito ljudstvo na sječi kako bi ispunile obveze prema drvnoj industriji.
– Vjerujemo da ćemo ispuniti obvezu prema drvnoj industriji, a ako ne uspijemo, krivac je na nekoj drugoj strani – poručuje Vuletić.
Tko je smislio DKOM kao skraćenicu za Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave? Možemo li Večernji list od sad zvati VELIS?